Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Miejski w Kępicach
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

PROTOKÓŁ NR 4/2007 ZE WSPÓLNEGO POSIEDZENIA KOMISJI: INFRASTRUKTURY SPOŁECZNEJ,ROLNICTWA BUDOWNICTWA I OCHRONY ŚRODOWISKA.GOSPODARCZEJ RADY MIEJSKIEJ W KEPICACH Z DNIA 8 CZERWCA 2007


PROTOKÓŁ NR 4/2007

ZE WSPÓLNEGO POSIEDZENIA KOMISJI:

INFRASTRUKTURY SPOŁECZNEJ,

ROLNICTWA BUDOWNICTWA I OCHRONY ŚRODOWISKA.

GOSPODARCZEJ

RADY MIEJSKIEJ W KEPICACH

Z DNIA 8 CZERWCA 2007

Posiedzeniu przewodniczył:

Pani Mariola Kmieć

przewodnicząca komisji

Infrastruktury Społecznej

Obecni na posiedzeniu członkowie komisji wg załączonej listy obecności -załącznik nr 1

W posiedzeniu udział wzięli:

Pan Zdzisław Maciaszek -Z-ca Burmistrza

Pan Marian Waloński Przewodniczący zespołu zadaniowego do opracowania „Planu Rozwoju Lokalnego Gminy Kępice na lata 2007-2013”

Pani Beata Kropidłowska Sekretarz zespołu zadaniowego do opracowania „Planu Rozwoju Lokalnego Gminy Kępice na lata 2007-2013”

----------------------------

Pani Magdalena Gryko Sekretarz zespołu zadaniowego do opracowania „Strategii Rozwoju Turystyki Gminy Kępice na lata 2007-2015”

----------------------------

Pani Mariola Kmieć Przewodnicząca zespołu zadaniowego do opracowania „Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Kępice na lata 2007-2015”

Pani Lidia Hanczaruk - Sekretarz zespołu zadaniowego do opracowania „Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Kępice na lata

2007-2015”

Pani prowadząca posiedzenie przywitała gości oraz przedstawiła następujący porządek posiedzenia.

1.Omówienie programów:

a)Planu Rozwoju Lokalnego Gminy Kępice na lata 2007-2013.

b)Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Kępice na lata 2007-2015.

c)Strategii Rozwoju Turystyki Gminy Kępice na lata 2007-2015.

Porządek posiedzenia został przyjęty.

Wprowadzenia do tego tematu dokonał pan Z-ca Burmistrza Zdzisław Maciaszek. Przedstawiamy do dyskusji i przeanalizowania trzy bardzo ważne dokumenty Gminy tj. Plan Rozwoju Lokalnego, poprzedni obejmował lata 2004-2006,nowy obejmuje lata 2007-2013.

W tym planie będą wprowadzone zmiany gdyż PRL musi być zgody z wieloletnim planem inwestycyjnym (lata realizacji ,środki ).

Drugi plan Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych jest to pogram realizowany na lata 2007-2015.Aby realizować programy w ramach środków unijnych trzeba aby, Gmina posiadała taki program.

Trzeci dokument to Strategia Rozwoju Turystyki na lata 2007-2015 ,tam są zawarte pewne rozwiązania i rozwój turystyki . Ten dokument jest związany bardzo z pierwszym dokumentem Planem Rozwoju Lokalnego, jest on jakby jego uzupełnieniem.

To nie są wszystkie programy, na pewno będzie potrzeba napisania strategii oświatowej.

(0,05,37)a)Plan Rozwoju Lokalnego Gminy Kępice na lata 2007-2013.

Głos zabrał Pan Marian Waloński Przewodniczący zespołu zadaniowego do opracowania „Planu Rozwoju Lokalnego Gminy Kępice na lata 2007-2013”.Komisja w swojej pracy uwzględniła potrzeby sołtysów, prowadzone były rozmowy z każdym sołtysem, którzy wskazywali potrzeby swojej miejscowości. W planie zawarte są propozycje i uwagi członków komisji.

(0.07.10) Pani Beata Kropidłowska -Sekretarz zespołu .

Wiemy, że część z zadań będzie trudnych do zrealizowania, ale chcąc ubiegać się o dofinansowanie na jakiekolwiek zadanie, to zadanie musi być ujęte w planie. Decyzje co realizacji inwestycji podejmie Rada i p.Burmistrz.

Pan Z-ca Burmistrza - na wszystkie planowane i zapisane zadania potrzebna byłaby nam kwota około 30.000.000zł ,dzieląc to na sześć lata ,to w roku chcąc zrealizować planowane zadania musielibyśmy przeznaczyć z budżetu kwotę 5.000.000zł.Gdybyśmy przyjęli ,że około 60 % środków są to środki z zewnątrz, to jest to możliwe do realizacji.

Pani Beata Kropidłowska - strona 59 kościoły - tam może się pojawić dodatkowe zadanie.

Pani Kropidłowska wyjaśniła możliwości dofinansowania zabytków- kościołów.

(0,10,47)Pan Kluk Eugeniusz - ja przeliczyłem sobie realizację zadań ,ale do końca kadencji .Z mego wyliczenia wynika, że do roku 2010 potrzeba nam na realizację zadań 30.000.000zł.,dzieląc to na trzy lata, to jest to nie mała kwota. Ale na pewno życie pokaże które zadania będą wchodziły do realizacji .

Cel 3 -modernizacja infrastruktury drogowej - zabrakło mi tutaj zadania: wykonanie projektu drogi na osiedlu w Biesowicach - jest to zadanie ,które Rada przyjęła w grudniu na sesji do realizacji.

Dlatego stawiam wniosek o ujecie w celu 3 zadania: wykonanie projektu na zadanie :budowa drogi dla osiedla mieszkaniowego w Biesowicach. Chciałbym, aby to zadanie było ujęte w planach.

Pani Przewodnicząca poddała powyższy wniosek pod głosowanie

Wniosek został przyjęty jednogłośnie.

(0,15,50)Pan Braczkowski Bronisław - chodzi o budowę chodnika od kościoła do ulicy Sławieńskiej. W czyjej gestii znajduje się ta budowa, czy Gminy, czy Zarządu Dróg Wojewódzkich ,bo to zadanie nie jest ujęte w planie. Wiem, że jakieś ustalenia w tej sprawie były: Gmina miała wykonać dokumentację, a Zarząd Wojewódzki miał zrealizować zadanie. Budowa chodnika jest tam wręcz konieczna. Mam prośbę, aby to zadanie ujęć w planie, oczywiście jeżeli my je będziemy realizować.

Pan Zdzisław Maciaszek -dokumentacja jest przygotowana w całości i złożyliśmy wniosek na zabezpieczenie środków chociaż na części chodnika przez Zarząd Dróg Wojewódzkich. Nie wiem czy to zadanie możemy wpisać w PRL jeżeli nie jesteśmy właścicielem drogi . W ten sposób musielibyśmy wpisać wszystkie drogi. Uważam, że my możemy partycypować jedynie w kosztach.

Pani Beata Kropidłowska - w celu 3 w haśle 7 wpisana jest: budowa i modernizacja ciągów pieszych na terenie gminy - w tym punkcie może się kryć wszystko, również dofinansowanie ciągów pieszych z innymi instytucjami .W tym przypadku właścicielem jest zarząd dróg wojewódzkich i tylko ich należy wpisać do realizacji .

(0,19,59)Pan Palewski Henryk -uważam, że powinniśmy położyć większy nacisk na ciągi piesze, bo ich na terenie naszej gminy nie ma wcale. Może trzeba zrezygnować z niektórych zadań ,a zająć się ciągami pieszymi.

(0,20,22)Pan Zenon Słomki - wiem, że była rozmowa z Zarządem Dróg Wojewódzkich, że temat będzie realizowany jak zostanie załatwiona sprawa wody w Korzybiu bo tam będą szły wykopy.

Str.57 plac rekreacyjny we wsi (nie ma w jakiej wsi)

Pani Kropidłowska - sprawdzę i ta miejscowość będzie dopisana .

(0,22,01)Pan Eugeniusz Kluk- cel 3: strona 48 pkt.6 -proszę o wyjaśnienie czy to jest budowa dróg w Kępicach czy na terenie gminy.

Mam pytanie czy w punkcie 5 (str.50)czy nie moglibyśmy konkretnie sprecyzować jakie ulice będą realizowane, bo czasami jesteśmy zaskakiwani decyzjami.

Pani Kropidłowska - w Korzybiu są wpisane ulice bo tak jest zapisane w Strategii Rozwoju miejscowości.

Pan Kluk- w poprzedniej kadencji komisja Rolnictwa Rady typowała jakie w pierwszej kolejności ulice będą realizowane .

Pani Kmieć - ja uważam, że nie powinno to być sprecyzowane ,to powinien być zapis ogólny .

Pan Wudarowicz - poparł zdanie p. Kmieć

(0,25,44)Pan Krzysztof Bińczak - temat ulic nieutwardzonych poruszałem wcześniej, otrzymałem odpowiedź, że pewne rzeczy są w fazie ustaleń. Natomiast na dzień dzisiejszy zapis ogólny daje możliwość wykonywania tych prac lub nie. Ja skłaniałbym się raczej do ścisłego określenia ulic bo wtedy będzie wiadomo jakie ulice będą realizowane, a tym bardziej w Kępicach.

Kolejna sprawa to odnowa nawierzchni dróg na drogach powiatowych tam są zapisane niewielkie kwoty ,czy ten remont będzie wyglądał w ten sam sposób jak obecnie na zasadzie łopoty i przyklepania .My mamy jasne plany co do rozwoju turystyki i bardzo dobrze, ale jak można wjechać do naszej Gminy to wszyscy widzimy. Może trzeba zrobić jeden odcinek drogi, a dobrze.

Pan Z-ca Burmistrza- drogi - część dróg jest drogami wojewódzkimi, część powiatowymi, część gminnymi .Naciski muszą być i będą ,żeby te drogi były remontowane, ale niekiedy ma my na to niewielki wpływ. np. remontuje się tylko węzły komunikacyjne tylko w obrębie Gdańska. M jako Gminnie jesteśmy wyasygnować tak dużych pieniędzy na drogi powiatowe ,bo ich nie mamy.

Pan Z-ca Burmistrza- byłbym za pozostawieniem zapisów ogólnych dotyczących ulic w mieście.

Pan Waloński - taki zapis jest najlepszy, daje możliwość budowy dróg najpilniejszych np. tam gdzie jest kłopot z wodami opadowymi.

Pan Kluk - ja mogę swój wniosek wycofać, ale pod warunkiem, że usiądziemy i ustalimy jakie ulice będą remontowane aby nie było tak jak w poprzedniej kadencji ,że przed sesją dowiadujemy ,że będzie remontowa ulica M.Buczka (boczna).

Pan Maciaszek - ja byłbym za tym aby dopisać do tego punktu przejęcie dróg, bo na to też będą potrzebne środki

Pan Przewodnicząca poddała pod głosowanie wniosek -kto jest za tym aby konkretnie podać nazwy ulic, które planuje się do realizacji.

„za” głosowało trzech radnych

Pozostałe osoby głosowały za pozostawieniem proponowanego zapisu.

(0,35,53)Pani Ilona Janczewska -cel 2 (STR.48)-pozyskiwanie terenów pod budownictwo .Chodzi o tereny w Biesowicach ,przylegające do osiedla ,które można wykorzystać na terenie pod budownictwo mieszkaniowe ,ale są to tereny nieuzbrojone .Czy nie można uzbroić terenu, sprzedać działki, a środki wykorzystać na budowę drogi. Myślę, że będą chętni do zakupu .

(0,37,44)Pan Wudarowicz- w celu 2 pkt.2 jest zapis rozbudowa infrastruktury technicznej - ten zapis dotyczy całej gminy .

Pani Ilona Janczewska - teren mamy, ale jest on nieuzbrojony, czy nie można z tym tematem ruszyć.

Pan Wolański Marian- chcemy pozyskać również tereny pod budownictwo np. w Kruszce po starej botoniarni.

Pan Maciaszek Zdzisław - te zapisy dotyczą terenu całej gminy

(0,39,52)Pan Słomki Zenon- ja poruszałem temat zagospodarowania działek na terenie naszej gminy. Pan Burmistrz stwierdził ,że naszą gminę nie stać na taki wydatek i czekać aż znajdą się nabywcy. Jak ktoś jest zainteresowany tym te matem to należy pisać podanie do p.Burmistrza.

(0,41,08) Pan Krzysztof Bińczak - w celu 2 -jest rozwój infrastruktury ,czy nie warto w tym celu zapisać sprawę remontu istniejących budynków .

Pan Zdzisław Maciaszek - ja bym proponował dopisanie do celu 2 pkt.3 budowa i remonty budynków mieszkalnych na terenie gminy

Pani Kropidłowska - zaproponowała dopisanie remontów jako odrębnego zadania, gdyż przy pozyskiwaniu środków musimy mieć konkretny zapis.

Pani Przewodnicząca zaproponowała wpisanie dodatkowego zadania: remont budynków mieszkalnych na terenie gmin .

Wniosek został przyjęty jednogłośnie.

Pani Maria Zegadło - str.51 budowa punktów oświetleniowych czy to dotyczy całej gminy, bo w niektórych zadaniach jest zapis szczegółowy w niektórych nie.

Pani Kropidłowska Beata - to zadanie jest tematem ogólnym, a dotyczy oświetlenia na terenie całej gminy.

Pan Braczkowski -uważam, że na bieżąco o tych sprawach już szczegółowo będzie decydowała Rada.

Pani Przewodnicząca poddała pod głosowanie całość Planu Rozwoju Lokalnego Gminy Kępice na lata 2007-2013.

Radni pozytywnie zaopiniowali przedstawiony PRL.

(0,47,50)b)Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Kępice na lata 2007-2015.

Glos zabrała Pani Lidia Hanczaruk - Sekretarz zespołu zadaniowego do opracowania „Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Kępice na lata 2007-2015”

Celem opracowania Strategii było przede wszystkim zdiagnozowanie istniejących problemów na terenie naszej gminy , istniejących także podjecie prób stworzenia zintegrowanego systemu działań jednostek samorządu terytorialnego, instytucji publicznych, organizacji pozarządowych w zakresie rozwiązywania tych problemów. Strategia ta będzie podstawą do ubiegania się przez naszą Gminę o środki zewnętrzne ,a także będzie podstawa realizacji celów strategicznych .Strategia została opracowana przez zespół, w skład którego wchodzili głównie pracownicy socjalni, kuratorzy społeczni ,nauczyciele i pracownicy urzędu, którzy zajmują się realizacją polityki społecznej, radni i sołtysi.

Strategia składa się z dwóch część :część diagnostyczną

część strategiczną (5 priorytetów)

Wskazaliśmy zadania, wiemy, że nie wszystko uda nam się zrealizować w najbliższym czasie, ale jest to program długoletni i zawarte cele mają charakter perspektywiczny .Cele te będą musiały jednak podlegać weryfikacji .

Dyskusja:

(0,51,19)Pan Eugeniusz Kluk - proszę o rozszerzenie widzi punkt „priorytet rozwój i kompetencje mieszkańców gminy - zadanie 1. -tworzenie ośrodków wychowania przedszkolnego- jestem za tworzeniem takich placówek. Czy to będą typowe przedszkola, w jakich formach będą one powstawały. W tej chwili ma my jedno przedszkole w Kępicach w dwóch szkołach małe formy przedszkolne. Uważam, że przedszkole wyrównuje szanse, dziecko uczęszczające go przedszkola inaczej się rozwija.

(0,52,57)Pan Zdzisław Maciaszek - edukacja - jest to wyjście na przeciw strategii edukacyjnej, którą będziemy opracowywać.

Pan Maciaszek przedstawił zmiany jakie wprowadza Ministerstwo Oświaty w wychowaniu dzieci: miedzy innymi „zerówka” jest już obowiązkowa, przeniesienie kształcenia od 6 lata ,obowiązek kształcenia 4-5latków - będzie to zadanie Gminy.

Będziemy starali się aby znaleźć pieniądze aby te przedszkola ruszyły w pełnej formie dla dzieci 4-5 latków.

Pani Hanczaruk Lidia - w naszej strategii wskazaliśmy edukację przedszkolną jako czynnik bardzo istotny ,przeciwdziałający wykluczeniu społecznemu, chodzi tutaj o edukację nie tylko o opiekę przedszkolną .

Pani Maciaszek - to jest bardzo ważne ,aby nie było wykluczenia społecznego ,aby zapewnić dzieciom najmłodszym edukację, edukację poprzez zajęcia pozalekcyjne. Kurator dał taką możliwość przeznaczając około 1,5 mln zł na zajęcia pozalekcyjne.

(0,59,24) Pan Jerzy Augustowski - jakiego języka uczą się nasze dzieci w przedszkolu bo w Czechach uczą się trzech języków.

(0,59,42)Pani Maria Kmieć - u nas od zerówki do trzeciej klasy uczą się jednego języka obcego, a od czwartej klasy uczą się dwóch języków ,bo takie są zasady nauki języków.

Pan Maciaszek Zdzisław - od zerówki dzieci uczą się angielskiego i to będzie język wiodący .

(1,01,31)Pan Krzysztof Bińczak - strona 16 tabela 10 - ,strona 11 -przedstawione są podmioty gospodarcze na terenie gminy, czy faktycznie stan zatrudnienia wygląda w tych zakładach .Te zapisany cyfry nie są aktualne - na pewno jest dużo mniej osób pracujących.

(1,03,33)Pan Zdzisław Maciaszek -nasi przedsiębiorcy zgłaszają potrzebę zatrudnienia wielu osób - około 50 mężczyzn, a nie ma chętnych do pracy.

Proszę dopisać sobie przy pracach interwencyjnych, roboty publiczne- str.81 pkt. 3.

(1.06.37)Pan Zenon Słomki - wspieranie osób niepełnosprawnych w miejscu pracy -kwota 500zł, jak to się przedstawia .

Pan Zdzisław Maciaszek - zarówno Urząd Pracy jak i Państwowy Fundusz Osób Niepełnosprawnych jest zainteresowany zatrudnianiem osób niepełnosprawnych. Warunki zatrudniania są bardzo korzystne. W ramach środków unijnych jest dużo pieniędzy na integrację osób niepełnosprawnych.

Pani Mariola Kmieć -chodziło nam o to aby zakłady pracy zatrudniające osoby niepełnosprawne mogły być zwolnione np. z podatku.

Pan Zdzisław Maciaszek -zakłady pracy, które mają zatrudnionych powyżej 20 osób muszą odprowadzać do PFRON składkę, w przypadku zatrudnienia choć jednej osoby są zwolnione z odprowadzania składki.

Osób niepełnosprawnych na terenie gminy jest sporo tylko one również muszą być zainteresowani taką formą współpracy.

Formy działania: jako Gmina wspieramy zakłady zatrudniające osoby niepełnosprawne, środki na ten cel posiada również Powiatowy Urząd Pracy, w ramach zasobów ludzkich i środków unijnych jak tylko znajdzie się zakład pracy chcący zatrudnić osoby niepełnosprawne będziemy im w tym pomagać.

(1.12.11)Pan Krzysztof Bińczak -w programie jest zapis :Terapia dla rodzin dotkniętych bezrobociem ,profilaktyka …. .Jest to ogromny problem w całym kraju ,a u nas szczególnie gdyż na naszym terenie były PGR-y. Osoby zwolnione otrzymywały zasiłki, oprócz pracy już wykonywanej nic wiejącej nie umieją. Część osób znalazła pracę, ale pozostali uważają, że mogą żyć z zasiłków z pomocy opieki społecznej. Uważam, że taka terapia jest potrzebna i wskazana w takich środowiskach, ale na czym ta terapia miałaby polegać.

Pan Zdzisław Maciaszek - dlatego powstał Klub Integracji Społecznej - to jest początek działania aby zmienić mentalność tych ludzi. Jest to bardzo trudny proces. Przywrócenie do społeczności osoby która nie pracowała przez rok wymaga pracy przez kolejnych pięć lata. Szczególnie nam chodzi o to aby, młode pokolenie nauczyć pracy ,aby ich ciągle zmieniać. Jest to proces długofalowy. W ramach klubu integracji społecznej jest zatrudniony psycholog, który będzie pracował z tymi ludźmi.

Pani Lidia Hanczaruk - sekretarz komisji - tutaj przewidzieliśmy działalność organizacji pozarządowych i rządowych. Mogą być tworzone różne programy wychodzenia bezrobocia nawet poprzez szkolenia, a następnie zatrudnienie.

Pani Mariola Kmieć -chcielibyśmy szczególnie młodych ludzi z rodzin patologicznych zachęcić, cos zaproponować do pojęcia pracy ,aby ta pracy była sensem życia.

(1,18,24)Pan Braczkowski Bronisław - mówimy ogólnie, nie mówimy o konkretach ,ale w jaki sposób tych ludzi zachęcić :wzywać ich do pracy ,dawać im coś przygotowane ,bo inaczej ci ludzie nie przyjdą .Sytuacja w której się oni znajdują bardzo im odpowiada.

Pan Zdzisław Maciaszek - strategia ma to do siebie, że określa problemy ogólnie. Poszczególne programy określą szczegóły jak ten konkretny problem rozwiązać. Założenia muszą zakładać rozwój, działania ,a nie stagnację.

Pani Mariola Kmieć - komisja tworząc strategię zakładała ,że tym ludziom się pomoże ,że coś dla nich dobrego się zrobi ,bo nie można ich zostawić samych sobie. Czy to przyniesie efekty zobaczymy - zakładamy ,że tak.

Pan Krzysztof Bińczak- ale możemy zwrócić uwagę na pewne patologie, na bezrobocie ,co sprowadza się do korzystania z pomocy społecznej. Ja uważam, że powinien być stosowany monitoring społeczny pozwalający na szerszą kontrolę społeczną.

Pan Zdzisław Maciaszek - uważam, że wszyscy powinniśmy zwracać na to uwagę bo te pieniądze z opieki społecznej są naszymi pieniędzmi .Nie o wszystkich sprawach wiedzą pracownicy socjalni, ze względu na bardzo rozległy teren działania, dlatego pomoc mieszkańców jest potrzebna. Zmieniamy formy pomocy - dajemy pomoc w formie niepieniężnej :zakupy, obiady dla dzieci .

Pan Henryk Palewski - wiele osób na wsiach korzysta z pomocy z opieki społecznej pracując na „czarno” , nie wykazując uzyskanych dochodów - tą formę trzeba zlikwidować. Może trzeba zastosować priorytety dla zakładów, które zatrudniają pracowników, tworzą nowe miejsca pracy .

Pan Maciaszek - mówimy o zatrudnieniu ,ale rząd nic nie robi aby zmniejszyć koszty pracy - jest to zadanie rządowe Ministerstwa pracy aby zmniejszać koszty pracy (około 37 % każdy pracodawca musi odprowadzić do państwa), wtedy dopiero to da efekt .

(1,30,10) Pani Przewodnicząca poddała pod głosowanie Strategię Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Kępice na lata 2007-2015.

Radni pozytywnie zaopiniowali przedstawiony Strategię Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Kępice na lata 2007-2015.

PRZERWA

(1,40,29)c)Strategii Rozwoju Turystyki Gminy Kępice na lata 2007-2015.

Pani Magdalena Gryko Sekretarz zespołu zadaniowego do opracowania „Strategii Rozwoju Turystyki Gminy Kępice na lata 2007-2015” przedstawiła tematy kluczowe zawarte w strategii. W tej strategii staraliśmy się konkretnie określać szlaki, określać nazwy, środki jakie przeznaczane są na poszczególne zadania, określona jest współpraca z osobami prywatnymi ,instytucjami zakładami w tym temacie

(1,42,19)Pan Zenon Słomki -nasza gmina wystąpiła do ościennych gmin o utworzenie ścieżek rowerowych. Chciałbym wiedzieć z jakimi gminami współpracujemy, o jakie tereny chodzi, gdzie te ścieżki maja powstać .

Pani Magda Gryko- sąsiednie Gminy :chodzi o Gminę Polanów - Gmina jest w programie „LIDER” posiadają mapy, które nam udostępnili. Najbliższa ścieżka kończy się w Wieleniu i można by było ją przedłużyć. Rozmowy są już prowadzone .W ramach tego programu Gmina Polanów przygotowuje kolejne ścieżki, są one projektowane .

Gmina Miastko, Trzebielino też są w tym programie Lider - utworzona została lokalna grupa działania „Wrzeciono” ,chcą poszerzyć liczbę członków.

Szlak kajakowy przygotowywany przez Nadleśnictwo i to również jest ujęte w strategii.

Gmina Kobylnica planuje ścieżkę do Korzybia. Mamy mapę ścieżek rowerowych w powiecie. Budowa ich jest planowane tak, aby zbiegały się one z trasą E-11 wokół Bałtyku. Na te lata przyjęliśmy dużo ścieżek rowerowych ,aby je przekształcać w szlaki rowerowe. Wykazane koszty to koszty związane z oznakowaniem i przygotowania przez pracowników interwencyjnych lub stowarzyszenie.

Pan Zenon Słomki- czy komisja uwzględniła torowiska od Korzybia w stronę Polanowa jako ścieżki rowerowe.

Pani Magdalena Gryko- zostało to uwzględnione ,ten szlak jest połączony z naszymi szlakami .Te szlaki wymagają dużego merytorycznego zaangażowania gminy.

Pan Maciaszek -aby móc te zadania zrealizować trzeba tworzyć programy.

Pan Słomki - prosił o wyjaśnienie zapisu : stałej trasy biegu im. Elżbiety Gaduły jaki odbywa się w Korzybiu .

Pani Magda Gryko- chodzi o uściślenie tej trasy i pełne jej zabezpieczenie oraz o wydanie foldera ze stała trasą .

(1,48,48)Pan Eugeniusz Kluk- proszę o wyjaśnienie:

-oś priorytetowa 1.7 -poprawa bazy noclegowej - czy faktycznie taki zapis powinien się znaleźć: „Poprawa stanu bazy noclegowej w Ośrodku Wypoczynkowym „Sobótka” w Obłężu”, kwota 1.000.000zł. Ośrodek jest dzierżawiony .Dzierżawca jest zwolniony podatku i w ramach tego miał inwestować w ośrodek. Ośrodek jest posadowiony na terenie Nadleśnictwa, czy my możemy tam inwestować.

Pani Magdalena Gryko - na jedno z posiedzeń komisji został zaproszony dzierżawca .Zwolnienie z podatku gruntowego dzierżawcy skończyło się w tym roku. W gminie brakuje miejsc noclegowych, dlatego nie możemy zrezygnować z miejsc bo na terenie gminy nie ma gdzie przenocować. Zlikwidowania lub wymiany wymagają np. huśtawki ,które znajdują się na terenie ośrodka .Na pewno nie będziemy inwestować w coś co nie jest nasze .Będziemy starali się zmienić, aby dzierżawca realizował to co do niego należy. Na pewno potrzebny jest ośrodek, zaangażowanie gmin jest konieczne, środki potrzebne są na rozliczenie - zamianę terenu z Nadleśnictwem.

Pan Kluk- uważam, że powinny być nacisk na dzierżawców, aby inwestowali, ale również ustalali realne ceny opłat za noclegi.

Pani Magdalena Gryko-dzierżawca tłumaczy się, iż ustala tak wysokie ceny ze względu na duże koszty: podatki, woda, ścieki.

W ośrodku odbywały się ostatnio dwie duże imprezy i potwierdziło się to, że ośrodek jest bardzo potrzebny.

(1,55,53)Pan Eugeniusz Kluk- Oś priorytetowa 3.1.”Stworzenie planów zagospodarowania przestrzennego Gminy Kepice „- kwota 2.000.000zł.

Pan Maciaszek - takie są koszty tworzenia planu ,na pewno nie starczy to na zmianę planu zagospodarowanie całej Gminy .Wykonanie tego to potężna inwestycja czasochłonna o ogromnych środkach finansowych.

(1,57,37) Pan Bronisław Braczkowski - cel tragiczny 1 strona 41- tam jest błąd tam powinno być Warcino, a nie Barcino .

(1.58.40)Pan Krzysztof Bińczak - mam uwagi dot. wydatków na ośrodek wypoczynkowy „Sobótka”. Jeżeli tak się stanie to trzeba rozważyć pewną zasadność użytkowania tego. Jeżeli mamy wydawać takie pieniądze ,a ma tam nadal być dzierżawca to być może korzystniej byłoby zatrudnić tutaj pracownika.

Pani Gryko - obecny dzierżawca nie podoła, aby podnieść standard tego ośrodka w najbliższym czasie.

Dyskutowano szczegółowo nad dalszym funkcjonowaniem ośrodka ,jego finansowanie, funkcjonowaniem.

Gmina może szukać środków z zewnątrz ,Gmina może załatwić sprawę z Nadleśnictwem itp. ,a do tych działań potrzebne są pieniądze.

Pan Kluk- a może po okresie dzierżawy albo w trakcie dzierżawy Gmina przejmie ośrodek zainwestuje ,utworzy Zakład, który będzie zajmował się funkcjonowaniem i działalnością tego ośrodka.

Pani Mariola Kmieć - w ośrodku nie ma nic , nie ma nawet możliwości zakupu lodów napoi .Dzierżawca jest mało operatywny.

Pan Zdzisław Maciaszek -myślę, że jeśli powstałaby pływalnia na terenie Kępic ,to czy nie warto będzie powołanie nowej jednostki, która zajmowałaby się sportem, turystyką ,rekreacją -OSIR. Nasza Gmina musi się nastawić na rozwój turystyki , bo to powinno nam dawać pieniądze, mamy do tego odpowiednie warunki. Takie inwestowanie w turystykę daje efekty. Ta Sobótka musi być doinwestowana ,ale później musi być efekt.

Jest również zainteresowanie obiektami na Przyjezierzu .

Pan Jerzy Augustowski -zgłosił potrzebę usunięcia drzew na ścieżkach rowerowych na trasie zwiniętych torów.

(2.15,48)Pani Przewodnicząca poddała pod głosowanie Strategię Rozwoju Turystyki Gminy Kępice na lata 2007-2015.

Radni pozytywnie zaopiniowali przedstawiony projekt strategii.

Ad2.Sprawy bieżące:

(2.15,52)Pan Braczkowski Bronisław poruszył temat mostów :most w kierunku Bytowa , most betonowy po byłym szlaku kolejowym w kierunku Sławna i most na Osieczkach. Sytuacja jest tragiczna z mostami słone bardzo zniszczone mp. most w kierunku Sławna się chwieje , bale ,podpory podtrzymujące most sa spróchniałe. Most na Osieczkach - nie jest to most ,jest to kładka .Mosty te są niezbędne dla naszego bezpieczeństwa ,chodzi o dojazd wozami pożarowymi ,karetką pogotowia .Dobrze byłoby zainteresować się mostem kolejowym, który jest najmniej zniszczony ,po niewielkim remoncie można go jeszcze wykorzystać jako przejazd nawet ciężkim sprzętem.

Konieczny jest do wykonania most w Osieczkach -tym mostem przemieszczają się dzieci do szkoły.

Chciałbym aby temat remontu, naprawy mostów znalazł się w PRL-u.

Pan Z-ca burmistrza - rozpoczęliśmy proces diagnozowania mostów i przepustów na terenie naszej gminy .W bardzo złym stanie jest most drewniany na rzece Wieprzy w Kępicach. Most ten wymaga konserwacji. Musimy zastanowić się i przyjąć jakieś rozwiązanie w sprawie mostu do Łętowa. Zużycie tego mostu jest w większości przez ciężki sprzęt leśny, który niszczy również lokalne drogi. Lasy nie chcą współdziałać z Gminą w tych sprawach np. sprawa drogi przez składnicę. Opłaty za wykup lasu są bardzo duże, uzależnione od wieku lasu, dlatego wykup terenów leśnych jest bardzo kosztowny.

(2,24,19)Pani Ilona Janczewska -brałam udział w objeździe Gminy jako członek zespołu konkursowego „Piękna Gmina”.Pani Janczewska przedstawiła szybką potrzebę działań w kierunki likwidacji rośliny zwanej barszczem sosnowskiego .Największe skupisko tej rośliny znajduje się Ciecholubiu w kierunku stacji kolejowej. Jest to roślina niebezpieczna -parząca.

Pan Eugeniusz Kluk - uzupełnił informację w powyższej sprawie. Stwierdził, że ze strony Gminy (Pani Wiceburmistrz) obiecywała działania w tym temacie - mieszkańcy Ciecholubia powołują się na takie ustalenia.

Most -polecałbym również aby obejrzeć most w Darnowie na Studnicy.

(2.30,50) Pan Jerzy Augustowski przypomniał o naprawie mostu na rzece Wieprzy.

Na tym posiedzenie zakończono .

Posiedzenie Komisji nagrywane jest na płycie CD

która stanowi załącznik do niższego protokołu.

Przewodnicząca Komisji Infrastruktury

Społecznej Rady Miejskiej…

Mariola Kmieć

2

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Sylwia Łepecka 22-08-2007 13:42
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Ewa Derra 22-08-2007
Ostatnia aktualizacja: - 22-08-2007 13:42