Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Miejski w Kępicach
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

Protokół z Komisji Gospodarczej z dnia 22-03-2005r


PROTOKÓŁ Nr 3/2005

Z POSIEDZENIA KOMISJI GOSPODARCZEJ

RADY MIEJSKIEJ

Z DNIA 22 MARCA 2005

Posiedzeniu przewodniczył:

Pan Eugeniusz Deszczyków -

Przewodnicząca komisji

Obecni na posiedzeniu w/g załączonej do protokołu listy obecności.

W posiedzeniu udział wzięli:

Pani Krystyna Pamuła - Z-ca Burmistrza Kępic

Pan Eugeniusz Wiśniewski - Przewodniczący Rady Miejskiej

Pan Przewodniczący komisji przywitała gości i przedstawiła następujący porządek posiedzenia :

1.Projekt uchwały w sprawie nadania imienia Zespołowi Szkół w Korzybiu .

2.Projekt uchwały w sprawie zmian w uchwale nr VI/53/2003 z dnia 13 marca 2003 w sprawie statutów sołectw.

3.Projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Kępice na rok 2005.

4.Projekt uchwały w sprawie zasad udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków.

5.Projekt uchwały w sprawie regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym .

6.Projekt uchwały w sprawie zasad zwrotu wydatków na dożywianie.

7.Projekt uchwały w sprawie przejęcia przez Gminę Kępice zadań powiatu z zakresu edukacji publicznej obejmujące kształcenie specjalne uczniów przebywających w Domu Pomocy Społecznej w Przytocku .

8.Projekt uchwały w sprawie wystąpienia o zniesienie urzędowej nazwy miejscowości :Kępka i Kruszka stanowiących część miasta Kępice.

9.Projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia „Planu rozwoju miejscowości Korzybie „

10. Projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia „Planu rozwoju miejscowości Barwino „

11.Projekty uchwał w sprawie wynagrodzenia dla Burmistrza Kępic.

12.Projekt uchwały w sprawie konkursu „Piękna nasza Gmina cała” w roku 2005.

13.Projekt uchwały w sprawie bilansu jednostek kultury za rok 2004.

14.Wolne wnioski

a)informacja w sprawie przebiegu obwodnicy miasta Słupska

Pani Burmistrz prosiła o wprowadzenie do porządku obrad komisji następujące tematy :

b)projekt uchwały w sprawie zmian w Strategii Gminy

c)projekt uchwały w sprawie zmian w PRL-u

d)projekt uchwały w sprawie wyrażenia woli na współfinansowanie zadania realizowanego przez samorząd Województwa Pomorskiego.

Komisja porządek wraz ze zmianami przyjęła jednogłośnie.

AD 1. Projekt uchwały w sprawie nadania imienia Zespołowi Szkół w

Korzybiu.

Projekt uchwały wraz z materiałami dot. nadania imienia Zespołowi Szkół w Korzybiu radni otrzymali wraz z zawiadomieniami na komisję.-załącznik nr 2

W materiałach znajduje się:

-wniosek o nadanie imienia szkole

-protokół ze spotkania dotyczący wyboru patrona ZS w Korzybiu

-zgoda rodziny Księdza

-zgoda Biskupa Koszalińsko-Kołobrzeskiego

-zgoda Kuratorium Oświaty w Gdańsku

Radni pozytywnie zaopiniowali przedstawiony projekt uchwał .

Ad 2.Projekt uchwały w sprawie zmian w uchwale nr VI/53/2003 z dnia 13 marca 2003 w sprawie statutów sołectw.

Pan Przewodniczący poinformował ,że projekt uchwały w sprawie zmian w uchwale nr VI/53/2003 z dnia 13 marca 2003 w sprawie statutów sołectw był przedstawiony radnym wraz zawiadomieniami na posiedzenie komisji -załącznik nr 3.

Wyjaśnień w tej sprawie udzieliła Pani Krystyna Pamuła- Zastępca Burmistrza.

Po konsultacjach jakie zostały przeprowadzone na zebraniach wiejskich proponujemy dwa załączniki do projektu uchwały. Załącznik nr 1 obejmuje zmiany w statucie dla wszystkich miejscowości poza Biesowicami. Załącznik nr 2 obejmuje zmiany w statucie dla sołectwa Biesowice.

W załączniku nr 1 proponujemy zmiany w § 14 - punkt 2 -brzmi: „ Z zebrania wiejskiego sporządza się protokół ,który podpisuje Przewodniczący zebrania lub sołtys , a nie jak było zapisane „i ” sołtys.

Powyższa zmiana powoduje ,że protokół z zebrania podpisuje Przewodniczący zebrania lub sołtys ,a nie dwie osoby.

Komisja pozytywnie przyjęła projekt uchwały wraz z wprowadzoną zmianą .

Ad 3.Projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Kępice na rok 2005.

Pan Przewodniczący poinformował ,że projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Kępice na rok 2005 był przedstawiony radnym wraz zawiadomieniami na posiedzenie komisji -załącznik nr 4.

Wyjaśnień udzieliła p. Janina Kończak - Skarbnik Gminy -omówiła proponowany projekt uchwały:

Wydatki:

Zwiększa się budżet po stronie dochodów o kwotę 491.581zł w tym:

-podatek dochodowy od osób fizycznych 9.800zł

-subwencja ogólna 381.781zł

-kultura fizyczna i sport 100.000zł jest to dotacja na boisko sportowe w Korzybiu ,nie można tego było zapłacić w zeszłym roku ,realizacja jest w tym roku .

Załącznik nr 2 projektu uchwały

W tej chwili wydatki zamykają się kwotą 527.527zł,proponuje się wydatkować następująco :

72.527zł -dział 400- zwiększenie środków na nadzór i projekt termomodernizacji -II etap budowy kotłowni w Biesowicach .Całośc inwestycji to kwota 2.509.389zł.

Pan Eugeniusz Deszczyków - czy przy takiej inwestycji jest szansa ,że zostaną obniżone koszty ogrzewania.

Pani Janina Kończak -to powinien wyjaśnić ZEC ,prawdopodobnie nie wzrosną koszty ogrzewania .

60.000zł- dział 600 transport- wydatki na współfinansowanie remonty dróg powiatowych :Barcino-Osieki,ul .M. Buczka ,remont ulicy Niepodległości. Obowiązuje zasada jak Gmina przeznaczy środki to jest szansa, że powiat również przeznaczy część środków i zadanie będzie zrealizowane .Jest to współfinansowanie zadania.

W ten sposób będzie realizowana ulica M.Buczka, skrzyżowanie ulicy M. Buczka i Kościuszki .

dyskusja:

Pan Kazimierz Pamuła- powiat przyjął taką zasadę, że jak gminy będą partycypować w kosztach to drogi będą remontowane .

Pani Janina Kończak - taka jest nasza propozycja , co na to odpowie powiat i co za to będzie możliwe do realizacji do zostanie ustalone w drodze porozumienia .

Pan Eugeniusz Deszczyków - jak będzie remontowana ulica M.Buczka , czy będzie zmieniony również chodnik ,bo ten chodnik jest straszny.

Pani Krystyna Pamuła- chodnik jest w pasie drogowym ,dogadamy się jak zostanie to wykonane.

30.000zł-dział 630 Turystyka- -proponuje się zwiększenie środków na promocje tj. promowanie gminy na terenie kraju oraz w kontaktach zagranicznych z Niemcami .

100.000zł-dział 700 - kwota przeznaczona na plan zagospodarowania przestrzennego i inne z tym związane prace geodezyjne - Gmina nasza nie posiada aktualnego planu zagospodarowania przestrzennego ,j4est o wstepne rozpoczęcie prac nad tym planem.

50.000zł -dział 754 - wydatki inwestycyjne związane z „budową remizy OSP w Kępicach „ - kwota -przeznaczona na dokumentację.

Nie ma tego zadania w planie wieloletnim ,wprowadzimy to w kwietniu

40.000zł - dział 852 - zakup samochodu typu mikrobus do przewozu osób niepełnosprawnych -dofinansowanie gminy 25 % z kwoty 158.721zł.Marka samochodu Mercedes ,przystosowany do przewodu osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich .Ten samochód będzie wykorzystywany do przewozu innych osób ,gdyż można wstawić tam siedzenia. Gmina dokłada do zakupu tego samochodu 25 % kosztów. Wniosek w tej sprawie został podpisany wstępnie .

dyskusja:

Pan Kazimierz Pamuła - jaka instytucja będzie użytkownikiem tego pojazdu ,kto będzie mógł świadczyć tego typu usługi .

Pani Janina Kończak - jeżeli to będzie prawnie możliwe to może przekażemy ten pojazd do OPS, na dzień dzisiejszy tego nie wiemy.

Pani Krystyna Pamuła- przyszła propozycja ze strony Funduszu dla osób niepełnosprawnych ,że jest możliwość dofinansowania nawet do 90 % zakup samochodu tego typu .

Na terenie naszej gminy mamy dużą liczbę dzieci i osób niepełnosprawnych ,które mają problem z poruszaniem się. Pojawi się kolejny wniosek od rodziców dzieci niepełnosprawnych, aby dowozić te dzieci na spotkania w ramach różnych form organizacyjnych. Taki samochód byłby również wykorzystywany na wycieczki np. na basen, wycieczki szkolne .Zakup samochodu nie wiąże się z działaniami gminy dot. rewalidacji, ale nie jest wykluczone, że będzie on wykorzystywany do tych celów. Będzie wykorzystywany również na dojazdy dla pracowników OPS.

Pan Eugeniusz Deszczyków -teraz nam się wydaje ,że to takie proste ,ale korzystanie z tak dużego samochodu , to są duże koszty, które trzeba będzie pokryć.

Pani Krystyna Pamuła- Z-ca Burmistrza- ten samochód jest przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych .Jest tam możliwość wprowadzenia dwóch wózków inwalidzkich lub jeżeli nie będzie takiej potrzeby zamontowania siedzeń do przewozu osób.

Pan Kazimierz Pamuła - mam pewne wątpliwości. Mogę zrozumieć ,że ten samochód może służyć jako „tramwaj”, gdzie niepełnosprawni korzystają z tego pojazdu. Taka potrzebę widzę po przejęciu przez gminę rewalidacji , gdzie trzeba będzie dowozić dzieci do szkoły .Moje kolejne pytanie ,gdzie on zostanie przekazany, jakiej jednostce.

Pani Krystyna Pamuła- ja nie jestem zwolenniczką dużej ilości samochodów, ale przedstawiam fakty i możliwości gminy.

Każda z naszych jednostek otrzymuje coraz więcej zadań do realizacji ,tak jest i w Urzędzie ,dlatego wykorzystanie tego samochodu będzie pełne .Proszę mi powiedzieć jak zgodnie z nowymi przepisami dożywiać naszych mieszkańców od „O” do ..... Takich zadań opieka społeczna ma coraz więcej ,jak można mówić o zabezpieczeniu potrzeb mieszkańców bez możliwości dotarcia do nich. My jesteśmy przekaźnikiem wielu spraw.

Pan Eugeniusz Deszczyków-na pewno ten samochód jest potrzebny ,ale wydatki na ten cel będą bardzo duże .Moje pytanie ,czy gmina będzie mogła na tym zarabiać, jeżeli tak to dobrze.

Pani Janina Kończak -nie powiem Panu jednoznacznie ,bo gmina nie może prowadzić działalności gospodarczej ,ale mogą ją prowadzić zakłady .

Pan Kazimierz Pamuła- na pewno pewne rzeczy się zrodzą np. dowóz dzieci na zajęcia integracyjne .Uważam, że samochód ten powinien być w pełni wykorzystany.

Pani Z-ca Burmistrza-samochód ten będzie mógł być wynajmowany na zawody sportowe , dla MGOK - wyjazd chóru , dla OPS na wyjazdy pracowników , dla pracowników Urzędu .Za te wyjazdy koszty będą ponosiły poszczególne instytucje.

Pan Eugeniusz Deszczyków -czy można ten punkt wycofać z projektu uchwały.

Pani Janina Kończak -tak, ale trzeba wycofać wniosek .Składając wniosek Gmina musi zadeklarować swój wkład. Jeżeli wniosek zostanie pozytywnie zaopiniowany to musimy posiadać środki na kupno tego samochodu .

Pani Z-ca Burmistrza -nie ma konieczności zakupienia samochodu jak stwierdzimy ,że warunki są niekorzystne dla Gminy. Proszę zaznaczyć w projekcie -pod warunkiem bardzo korzystnej propozycji finansowej.

20.000zł - dział 900-środki przeznaczone na drobne prace remontowe na obiekcie dawnej stołówki

40.000zł dział 900 --zakupy związane z obiektem modułowym przeznaczonym na pomieszczenia sanitarne na targowisku

dyskusja:

Z-ca Burmistrza Pani Krystyna Pamuła- po raz pierwszy pojawiła się w budżecie kwota na sanitariaty ,nigdy na to nie przeznaczyliście Państwo pieniędzy. To Pan Burmistrz przeznacza na to środki. Mówimy o konstrukcji segmentowej ,jest to rodzaj konteneru ,gdzie są sanitariaty i umywalki. Wcześniejsza wersja była taka ,że sanitariaty miały być zrobione w budynku kolejowym ,ale koszty tego są bardzo wysokie. To nie jest nasz budynek dlatego tego nie możemy zrealizować.

15.000,00zł - jest to dotacja podmiotowa z budżetu dla instytucji kultury - MGOK z przeznaczeniem ma utrzymanie świetlic wiejskich.

100.000,00zł - dział 926 kultura fizyczna i sport -wydatki inwestycyjne „budowa boiska do piłki nożnej i budynku szatni wraz z uzbrojeniem w m, Korzybie - jest to dotacja celowa przyznana w roku 2004 do realizacji w tym roku .

Załącznik nr 3 przedstawia zestawienie planowanych dochodów własnych i wydatków nimi sfinansowanych przez jednostki oświatowe .

dyskusja:

Pan Eugeniusz Deszczyków-dlaczego tak mało pieniędzy przeznaczamy na remont dawnego budynku stołówki ,Jest to budynek ,który jest na wjeździe do Kępic .Były tam prowadzone prace zabezpieczające i co dalej z tym obiektem. Planowana tam była biblioteka ,może połączyć MGOK oraz bibliotekę w jednym budynku ,obniży to koszty utrzymania tych jednostek.

Pani Z-ca Burmistrza - te środki są na projekt ,chcemy pisać programy ,aby móc uzyskać środki z zewnątrz .

Pani Janina Kończak - to są dopiero pierwsze środki przeznaczono na to zadanie. Budynek ten wymaga całościowego remontu.

Pan Eugeniusz Wiśniewski - jeżeli mamy zakupić samochód dla osób niepełnosprawnych to chcemy wiedzieć komu on zostanie przekazany i jak będzie wykorzystywany, bo jakaś myśl w tym jest zawarta .

Pani Z-ca Burmistrza -myśleliśmy o OPS -ie ,być może o innych jednostkach. Na pewno będzie to nasza jednostka i będzie ten samochód wykorzystywany dla naszych potrzeb. Nie ma jeszcze zarządzenia Burmistrza gdzie on będzie przeznaczony.

Pan Eugeniusz Wiśniewski- chcieliśmy wiedzieć czy jest sens zakupu tego samochodu .Mówiła Pani o 200 osobach na terenie gminy niepełnosprawnych, ja w Korzybiu znam tylko jedną.

Pan Kazimierz Pamuła - ten zapis dla osób niepełnosprawnych budzie wiele wątpliwości i wiele uwag .

Pani Z-ca Burmistrza - ten samochód będzie wykorzystywany wielostronnie. Zawsze ktoś ponosi koszty związane w wyjazdami, teraz te koszty również są ponoszone.

Pan Kazimierz Pamuła- każda z naszych szkół korzysta ze środków GKRPA na wyjazdy na zawody sportowe .Wy już wydajemy na to zadanie określone środki ,a teraz te koszty mogą być wpuszczone w koszty „busa”

Pani Z-ca Burmistrza - powtarzam , ten samochód będzie służył wszystkim i do wszystkich celów.

Pani Burmistrz poprosiła na posiedzenie p. Kierownik OPS - Bożenę Sokołowską - czy jest potrzeba na terenie naszej gminy zakupu samochodu dla osób niepełnosprawnych .

Pan Bożena Sokołowska - na terenie naszej gminy mamy około 25 osób niepełnosprawnych , z tego około 10 osób porusza się na wózku .Czy byłyby inne osoby np. renciści którzy chcieliby z tego skorzystać to musielibyśmy się rozeznać w terenie.

Pan Eugeniusz Deszczyków-czy ten samochód miałby „racje bytu”. Czy OPS byłby w stanie go utrzymać.

Pani Bożena Sokołowska - pracownicy OPS - 6 pracowników socjalnych przejeżdża miesięcznie 450 km , bo na tyle nas stać .Czy nas byłoby stać ,tego nie wiem musiałabym przeliczy wszystkie koszty z tym związane .

Pan Eugeniusz Wiśniewski -sprawa samochodu zbiegła się ze sprawę rewalidacji ,dlatego uważamy ,że ten samochód jest kupowany do tego celu .

Pani Z-ca Burmistrza - te dwie uchwały są niezależne.

Komisja jest za przedstawionym projektem ;ale ma wątpliwości co do rozdziału 85295 -wydatków związanych z zakupem samochodu dla osób niepełnosprawnych .Komisja prosi o dodatkowe materiały :

- koszty wynajmu samochodów jakie ponoszone są na wyjazdy na zawody sportowe ,przez inne jednostki ,

-czy możemy używać tego samochodu do innych celów, czy nie ma jednoznacznych przepisów ,że „Nie”.

Komisja przyjęła projekt 3 głosami „za „ z uwagami jak wyżej .

Ad 4.Projekt uchwały w sprawie zasad udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków.

Pan Przewodniczący poinformował ,że projekt uchwały w sprawie zasad udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków był przedstawiony radnym wraz zawiadomieniami na posiedzenie komisji -załącznik nr 5.

Wyjaśnień udzieliła p. Janina Kończak - Skarbnik Gminy -Rada Gminy określa zasady dotacji na prace konserwatorskie przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków .O dotacje zwracają się właściciele zabytków przedstawiając stosowne dokumenty .Szczegóły zapisane są w projekcie uchwały.

Pani Z-ca Burmistrza -pojawiły się już wnioski Księdza z Kępic w sprawie kościoła w Osowie .Bez takiej uchwały nie możemy przeznaczyć na ten cel żadnych środków.

Pan Kazimierz Pamuła- w § 2 pkt. 2 projektu uchwały mówi się, że dotacja w wyjątkowych sytuacjach może wynosić nawet do 100 % nakładów koniecznych na wykonanie tych prac.

Pani Janina Kończak - to wynika z przepisów prawnych .

Komisja przyjęła projekt 3 głosami „za „.

AD 5.Projekt uchwały w sprawie regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym .

Pan Przewodniczący poinformował ,że projekt uchwały w sprawie regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym był przedstawiony radnym wraz zawiadomieniami na posiedzenie komisji -załącznik nr 6.

Wyjaśnień udzieliła Pani Krystyna Pamuła - Z-ca Burmistrza -projekt uchwały w której załącznikiem jest regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Kępice jest przygotowany na podstawie obowiązującej ustawy .Jest to kolejna pomoc socjalna dla rodzin -dzieci z rodzin najuboższych .Państwo określicie formę tej pomocy: kiedy zostanie przyznana i w jakiej formie :dopłaty do dojazdów, zakupu książek itp. Na to zadanie otrzymamy środki z budżetu państwa. Do dnia dzisiejszego nie wiemy w jakiej wysokości.

Komisja jednogłośnie przyjęła projekt uchwały.

Ad 6.Projekt uchwały w sprawie zasad zwrotu wydatków na dożywianie.

Przewodniczący poinformował ,że projekt uchwały w sprawie zasad zwrotu wydatków na dożywianie był przedstawiony radnym wraz zawiadomieniami na posiedzenie komisji -załącznik nr 7.

Wyjaśnień udzieliła Pani Krystyna Pamuła - Z-ca Burmistrza -projekt uchwały określa, że pomoc w formie posiłku przyznana jest w zależności od sytuacji dochodowej rodziny .Pomocą objęte są : dzieci i młodzież, osoby starsze, osoby chore, osoby niepełnosprawne gdzie dochód na osobie w rodzinie nie przekracza 150 % kryterium dochodowego zgodnie z ustawą o pomocy socjalnej. Jest to kontynuacja programu pilotażowego jakim OPS był objęty w roku 2004.

Komisja jednogłośnie przyjęła projekt uchwały

Ad 7.Projekt uchwały w sprawie przejęcia przez Gminę Kępice zadań powiatu z zakresu edukacji publicznej obejmujące kształcenie specjalne uczniów przebywających w Domu Pomocy Społecznej w Przytocku .

Pan Przewodniczący poinformował ,że projekt uchwały w sprawie przejęcia przez Gminę Kępice zadań powiatu z zakresu edukacji publicznej obejmujące kształcenie specjalne uczniów przebywających w Domu Pomocy Społecznej w Przytocku był przedstawiony radnym wraz zawiadomieniami na posiedzenie komisji ,do tych materiałów dołączone było pismo ze Starostwa oraz projekt porozumienia załącznik nr 8.

Dyskusja :

Pan Eugeniusz Deszczyków- moje pytanie kto wystąpił z wnioskiem w tej sprawie ,czy Gmina ,czy Starostwo .

Pani Z-ca Burmistrza - od 15 stycznia br. weszło w życie rozporządzenie zmieniające poprzedni zapis .W tej chwili jest zapis ,że rewalidację mogą prowadzić szkoły ogólnodostępne ,jeżeli opiekun prawny zwróci się do organu prowadzącego oświatę w tej sprawie. Gmina musi realizować to zadanie .

Na dzień dzisiejszy szkoła dla tych dzieci jest Filią szkoły Specjalnej w Damnicy. Jeżeli brat Dyrektor bo on jest w większości dzieci prawnym ich opiekunem zwróci się do nas o realizację tego zadania to my będziemy musieli go realizować .

Na sesji gdzie była omawiana oświata mówiłam o kierunkach oświaty i wspominałem o takiej możliwości. Była również o tym mowa przy omawianiu tematu rozbudowy sali sportowej w Przytocku .Mamy ciągłe obawy ,czy szkoła w Przytocku będzie istniała ,a są tam dzieci które muszą realizować obowiązek szkolny.

W ten sposób możemy uciec od bezrobocia nauczycieli ,zwiększy się ilość dzieci i ilość oddziałów. Uciekniemy przez problemem zwolnień nauczycieli .

Rada Powiatu Słupskiego stwierdziła niewłaściwości w funkcjonowaniu filii szkoły w Przytocku ,dlatego bezpośredni nadzór jest wskazany .

Mamy wątpliwości ile to będzie kosztowało, a ile będziemy musimy do tego dopłacić. Sprawa będzie omawiana szczegółowo w Starostwie .Nie da się uciec od tych rzeczy, planujemy tak to zorganizować aby to było z korzyścią dla dzieci ale bez dopłat ze strony gminy .Nauczanie jest prowadzone niekorzystnie, my będziemy prowadzić to lepiej. Średnie zarobki nauczycieli wynoszą około 4.000zł.Szkoła to ma przyznanych 230 godzin nauczania .na 12,8 etatu pracuje 9 nauczycieli zatrudnionych na stałe w tym 4 osoby z naszego terenu , 7 osób jest zatrudnionych jest w różnym wymiarze czasowym .

Szczegółowa dyskusja w tej sprawie będzie prowadzona na komisji Infrastruktury Społecznej , na którą zaproszeni są przedstawiciel Starostwa ,przedstawiciele szkół, związków zawodowych .

Pan Kazimierz Pamuła- na podstawie art.5 ust.5b Dz.U.nr 14 poz.76 ze zmianami z roku 2004 - zajęcia rewalidacyjne mogą być prowadzone w różnych formach ,nie zawsze muszą one odbywać się w ławce .Jest to niekiedy niemożliwe .

Pan Eugeniusz Wiśniewski - Przewodniczący Rady odczytał pismo jakie wpłynęło do Rady z pieczątka Filii Szkoły w Przytocku oraz przedstawił informacje prasowe w tej sprawie.

Uważa ,że po pierwsze po jak Pan Strostwa widzi złą pracę filii to niech wyciągnie konsekwencje służbowe w stosunku do swych pracowników ,bo takie ma uprawnienia .

Po drugie przepis prawny dopuszcza takie rozwiązanie ,ale nie zobowiązuje nas do prowadzenia rewalidacji.

W tej sprawie była u mnie p. Sahajdak -Prezes ZNP i prosiła o zorganizowanie również takiego spotkania .

Pani Z-ca Burmistrza -jeżeli Brat uzna ,że prowadzenie rewalidacji jest prowadzone źle i zgłosi nam potrzebę kształcenia swych uczniów to my jako Gmina musimy to przyjąć i realizować.

Grzeczność wymaga podpisania pisma przez adresata .Na tym piśmie użyto służbowej pieczątki ,nie wiem jak traktować takie pismo.

Pan Kazimierz Pamuła - przyjęcie tych zadań przez Gminę nie oznacza automatycznie ,że dyrektor SP w Przytocku zwolni nauczycieli, przecież oni będą pracować nadal .Nie wyobrażam sobie aby dzieci z filii szkoły chodziły wszystkie do Szkoły Podstawowej w Przytocku to jest niemożliwe.

Z-ca Burmistrza nie powinniście Państwo zajmować się nauczaniem ,to jest zadanie dla dyrektora szkoły ,który musi przygotować cały system funkcjonowania tej placówki ,czyli arkusz organizacyjny.

Musicie Państwo obiektywnie spojrzeć na to dodatkowe zadanie jakim będzie zajmowała się gmina.

Pan Eugeniusz Deszczyków - to nie jest tak my musimy myśleć o finansach gminy. Nie jesteśmy wszystkiemu przeciwni ,ale musimy uzyskać pełne informacje .

Projekt uchwały komisja przyjęła 1 głosem „za”,1 głosem przeciwnym ,1 głosem wstrzymującym się .

Ad 8.Projekt uchwały w sprawie wystąpienia o zniesienie urzędowej nazwy miejscowości :Kępka i Kruszka stanowiących część miasta Kępice.

Pan Przewodniczący poinformował ,że projekt uchwały w sprawie wystąpienia o zniesienie urzędowej nazwy miejscowości :Kępka i Kruszka stanowiących część miasta Kępice był przedstawiony radnym wraz zawiadomieniami na posiedzenie komisji -załącznik nr 9.

Wyjaśnień udzieliła p. Z-ca Burmistrza - jak wynika z dokumentów w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji ulica Kępka i Kruszka noszą nazwę miejscowości Kępka i Kruszka. Te zapisy musimy sprostować, by nadal Kępka i Kruszka były ulicami miasta ,bo są granicach miasta .Dlatego konieczne jest podjęcie tej uchwały.

Komisja jednogłośnie przyjęła projekt uchwały.

Ad 9.Projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia „Planu rozwoju miejscowości Korzybie „

Projekt rozwoju miejscowości Korzybie ,jest to dokument około 40 stron do wglądu dla radnych i osób zainteresowanych .W planie tym zostały uwzględnione propozycje mieszkańców .

Komisja jednogłośnie przyjęła projekt uchwały.-zał. nr 10.

Ad 10. Projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia „Planu rozwoju miejscowości Barwino „

Projekt rozwoju miejscowości Barwino ,jest to dokument około 30 stron do wglądu dla radnych i osób zainteresowanych .W planie tym zostały uwzględnione propozycje mieszkańców .

Komisja jednogłośnie przyjęła projekt uchwały. -zał..nr 11

Ad 11.Projekty uchwał w sprawie wynagrodzenia dla Burmistrza Kępic.

Pan Przewodniczący poinformowała, że projekty uchwał w sprawie wynagrodzenia dla Burmistrza Kępic były przedstawione radnym wraz zawiadomieniami na posiedzenie komisji -załącznik nr 12.

Wyjaśnień w tej sprawie udzieliła Pani Z-ca Burmistrza- jesteśmy jedyna gminą gdzie nie ma sekretarza ,nie pracownika d/s promocji .Te obowiązki dzielone są na innych pracowników, przecież ktoś to musi zrobić. Niektóre osoby pracują na kilku etatach .

I wersja podwyżki jest od 1 stycznia 2005 i wynosi 4 %

II wersja jest od 1 kwietnia 2005 i wynosi 5 % .

Decyzję w tej sprawie podejmie Rada na najbliższej sesji .

Komisja nie głosowała powyższego projektu

Ad . 12 Projekt uchwały w sprawie konkursu „Piękna nasza Gmina cała w roku 2005.

Pan Przewodniczący poinformowała ,że projekty uchwał w sprawie konkursu „Piękna nasza Gmina cała” w roku 2005 były przedstawiony radnym wraz zawiadomieniami na posiedzenie komisji -załącznik nr 13.

Wyjaśnień w tej sprawie udzieliła p. Z-ca Burmistrza Krystyna Pamuła.

Komisja pozytywnie zaopiniowała przedstawiony projekt uchwały w sprawie konkursu „Piękna nasza Gmina cała w roku 2005” - jednogłośnie.

Ad 13.Projekt uchwały w sprawie bilansu jednostek kultury za rok 2004.

Pan Przewodniczący poinformowała ,że projekty uchwał w sprawie bilansu jednostek kultury były przedstawiony radnym wraz zawiadomieniami na posiedzenie komisji -załącznik nr 14.

Pani Z-ca Burmistrza poinformowała, że bilanse jednostek kultury szczegółowo będzie omawiała Komisja Infrastruktury pod względem merytorycznym .Obie jednostki na koniec roku zamknęły rok wynikiem pozytywnym.

Pani Janina Kończak - Skarbnik Gminy -obie jednostki są na „plusie „ z wynikiem finansowym ,nie maja i nie miały na koniec roku żadnych zobowiązań finansowych.

Pan Eugeniusz Deszczyków- mi np. chodzi o obsługę księgową tych jednostek ,czy nie byłoby zasadne połączenie tego i robiłaby to jedna osoba , w ten sposób obniżając koszty tych jednostek.

Pani Krystyna Pamuła- chcemy wrócić do łączenia bibliotek :biblioteki miejskiej i biblioteki szkolnej .Nam chodzi o racjonalizację usług . Na bazie Barcina możemy stwierdzić, że to jest prawidłowe posunięcie.

Pan Kazimierz Pamuła- są rozmowy aby te biblioteki połączyć , a jedno z pomieszczeń przeznaczyć na klub.

Pani Z-ca Burmistrza -była koncepcja przeniesienia biblioteki do starego ośrodka zdrowia ,jest wersja oddzielnego uruchomienia biblioteki w oddzielnym skrzydle w szkole. Kolejna myśl połączenia bibliotek ;szkolnej i miejskiej .

Komisja pozytywnie zaopiniowała przedstawiony projekt uchwały w sprawie bilansu jednostek kultury za rok 2004- jednogłośnie.

Ad 14.Wolne wnioski

a)informacja w sprawie przebiegu obwodnicy miasta Słupska

Pani Burmistrz poinformowała ,że temat dotyczący obwodnicy północnej lub południowej wynika z szerokiej dyskusji w tej sprawie w poszczególnych gminach . Gmina Słupsk, Kobylnica oraz Miasto Słupsk opowiedziało się za budową obwodnicy południowej ,natomiast Gmina i Miasto Ustka, chcą aby obwodnica była budowana od strony północnej. Pan Burmistrz uczestniczył we wszystkich spotkaniach w tej sprawie ,dlatego szerszych informacji w tej sprawie udzieli Pan Burmistrz na sesji .

b)projekt uchwały w sprawie zmian w Strategii Gminy

Projekt uchwały w sprawie zmian w strategii Gminy określa zmiany nazwy zadania w miejscowości Korzybie, które brzmi : przebudowa klubu wiejskiego wraz z zagospodarowaniem przyległego terenu w miejscowości Korzybie „

c)projekt uchwały w sprawie zmian w PRL-u

Projekt uchwały w sprawie zmian w PRL-u określa zmiany nazwy zadania w miejscowości Korzybie, które brzmi : „przebudowa klubu wiejskiego wraz z zagospodarowaniem przyległego terenu w miejscowości Korzybie „

W/w projekty załącznik nr 15 .

d)projekt uchwały w sprawie wyrażenia woli na współfinansowanie zadania realizowanego przez samorząd Województwa Pomorskiego.-załącznik nr 16

Projekt uchwały wyraża wole na współfinansowanie zadania realizowanego przez Samorząd Województwa Pomorskiego sprawie zakupu „środków trwałych w zakresie regionalnych pasażerskich przewozów kolejowych „

W uchwale upoważnia się Pana Burmistrza do uzgodnienia warunków porozumienia .Wysokość kwoty jaka planowana jest do przekazania wynosi 10.000,00zł.

Na tym protokół zakończono.

Protokołowała

Ewa Derra

PRZEWODNICZĄCA KOMISJ

Gospodarczej

Eugeniusz Deszczyków

1

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Sylwia Łepecka 14-12-2005 13:24
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 01-01-2009
Ostatnia aktualizacja: Dariusz Sieradzki 07-05-2009 12:05