Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Miejski w Kępicach
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

Protokół z Komisji Infrastruktury z dnia 24-03-2005r


PROTOKÓŁ NR.3/2005

Z POSIEDZENIA KOMISJI INFRASTRUKTURY

SPOŁECZNEJ RADY MIEJSKIEJ

Z DNIA 24 MARCA 2005

Posiedzeniu przewodniczyła:

Pani Mariola Kmieć Przewodnicząca komisji

Obecni na posiedzeniu w/g załączonej do protokołu listy obecności.

W posiedzeniu udział wzięli:

Pani Krystyna Pamuła - Z-ca Burmistrza Kępic

Pan Eugeniusz Wiśniewski - Przewodniczący Rady Miejskiej

Pani Przewodnicząca komisji przywitała gości i przedstawiła następujący porządek posiedzenia :

1.Projekt uchwały w sprawie nadania imienia Zespołowi Szkół w Korzybiu .

2.Projekt uchwały w sprawie zmian w uchwale nr VI/53/2003 z dnia 13 marca 2003 w sprawie statutów sołectw.

3.Projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Kępice na rok 2005.

4.Projekt uchwały w sprawie zasad udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków.

5.Projekt uchwały w sprawie regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym .

6.Projekt uchwały w sprawie zasad zwrotu wydatków na dożywianie.

7.Projekt uchwały w sprawie przejęcia przez Gminę Kępice zadań powiatu z zakresu edukacji publicznej obejmujące kształcenie specjalne uczniów przebywających w Domu Pomocy Społecznej w Przytocku .

8.Projekt uchwały w sprawie wystąpienia o zniesienie urzędowej nazwy miejscowości :Kępka i Kruszka stanowiących część miasta Kępice.

9.Projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia „Planu rozwoju miejscowości Korzybie „

10. Projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia „Planu rozwoju miejscowości Barwino „

11.Projekty uchwał w sprawie wynagrodzenia dla Burmistrza Kępic.

12.Projekt uchwały w sprawie konkursu „Piękna nasza Gmina cała” w roku 2005.

13.Projekt uchwały w sprawie bilansu jednostek kultury za rok 2004.

14.Wolne wnioski

a)informacja w sprawie przebiegu obwodnicy miasta Słupska

oraz na wniosek Pani Burmistrz do porządku obrad komisja wprowadziła:

b)projekt uchwały w sprawie zmian w Strategii Gminy

c)projekt uchwały w sprawie zmian w PRL-u

d)projekt uchwały w sprawie wyrażenia woli na współfinansowanie zadania realizowanego przez samorząd Województwa Pomorskiego.

Komisja porządek wraz ze zmianami przyjęła jednogłośnie.

AD 1. Projekt uchwały w sprawie nadania imienia Zespołowi Szkół w

Korzybiu.

Projekt uchwały wraz z materiałami dot. nadania imienia Zespołowi Szkół w Korzybiu radni otrzymali wraz z zawiadomieniami na komisję.-załącznik nr 2

W materiałach znajduje się:

-wniosek o nadanie imienia szkole

-protokół ze spotkania dotyczący wyboru patrona ZS w Korzybiu

-zgoda rodziny Księdza

-zgoda Biskupa Koszalińsko-Kołobrzeskiego

-zgoda Kuratorium Oświaty w Gdańsku

Radni pozytywnie zaopiniowali przedstawiony projekt uchwał .

Ad 2.Projekt uchwały w sprawie zmian w uchwale nr VI/53/2003 z dnia 13 marca 2003 w sprawie statutów sołectw.

Pani Przewodnicząca poinformowała ,że projekt uchwały w sprawie zmian w uchwale nr VI/53/2003 z dnia 13 marca 2003 w sprawie statutów sołectw był przedstawiony radnym wraz zawiadomieniami na posiedzenie komisji -załącznik nr 3.

Wyjaśnień w tej sprawie udzieliła Pani Krystyna Pamuła- Zastępca Burmistrza.

Po konsultacjach jakie zostały przeprowadzone na zebraniach wiejskich proponujemy dwa załączniki do projektu uchwały. Załącznik nr 1 obejmuje zmiany w statucie dla wszystkich miejscowości poza Biesowicami. Załącznik nr 2 obejmuje zmiany w statucie dla sołectwa Biesowice.

W załączniku nr 1 proponujemy zmiany w § 14 - punkt 2 -brzmi: „ Z zebrania wiejskiego sporządza się protokół ,który podpisuje Przewodniczący zebrania lub sołtys , a nie jak było zapisane „i ” sołtys.

Powyższa zmiana powodują ,że protokół z zebrania podpisuje Przewodniczący zebrania lub sołtys ,a nie dwie osoby ,z którymi kontakt jest utrudniony.

Pan Waldemar Tylski - statut sołectw był omawiany na wszystkich zebraniach. Na zebraniach które odbywały się ostatnio odbywały się konsultacje nad zmianami do statutów i na zebraniu podjęto uchwały w tej sprawie. Przy podpisywaniu protokołów mówi się o sołtysie i przewodniczącym zebraniu.

Pani Z-ca Burmistrza -protokół jest mało ważny z punktu widzenia prawnego , najważniejsze są uchwały .Uważam, że prawidłowy jest zapis przyjęty przez sołectwo Biesowice - zapis brzmi ,że protokół z zebrania podpisuje sołtys i obecni na zebraniu członkowie rady sołeckiej.

Pan Waldemar Tylski - uważam, że propozycja Biesowic jest słuszna i proponuję wprowadzenie tego zapisu do wszystkich statutów sołectw.

Zapis brzmi „protokół z zebrania podpisuje sołtys i obecni na zebraniu członkowie rady sołeckiej”.

Pani Przewodnicząca poddała pod głosowanie wniosek zgłoszony przez Pana radnego Tylskiego ,który został przyjęty 4 głosami „za”.

Komisja 4 głosami „za” przyjęła projekt uchwały wraz z wprowadzoną zmianą .

Ad 3.Projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Kępice na rok 2005.

Pani Przewodnicząca poinformowała ,że projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Kępice na rok 2005 był przedstawiony radnym wraz zawiadomieniami na posiedzenie komisji -załącznik nr 4.

Wyjaśnień udzieliła p. Janina Kończak - Skarbnik Gminy

Zwiększa się budżet po stronie dochodów: 391.581,00zł -zmniejszając o 100.000zł w porównaniu do projektu uchwały - o środki przeznaczone na realizację zadania inwestycyjnego stadion w Korzybiu - środki te zostały już przekazane na podstawie zarządzenia Burmistrza .

Zwiększa się budżet o środki w kwocie :

9.800,00zł -udziały w podatkach

381.781,00 -część oświatowa subwencji ogólnej

Pan Eugeniusz Kluk- dlaczego subwencja ogólna ,która została przyznana z budżetu państwa nie jest przeznaczona na oświatę.

Pani Janina Kończak - Skarbnik Gminy - oświata jest jak na razie doszacowana i nie ma potrzeby zwiększania środków. Corocznie do budżetu oświaty dokładamy z budżetu gminy środki ,aby zbilansować wydatki .

Pan Eugeniusz Kluk - wprowadza się do budżetu wolne środki z lat ubiegłych tj. środki z nadwyżki budżetowej w kwocie 35.946zł ,w ten sposób dzielimy nadwyżkę przeznaczając na drobne wydatki .Przedstawienie całej kwoty nadwyżki i jej podział byłby najlepszym rozwiązaniem .

Pani Janina Kończak- Skarbnik Gminy

Załącznik nr 2 do projektu uchwały:

w tej chwili wydatki zamykają się kwotą 427.527zł,proponuje się wydatkować następująco :

72.527zł -dział 400- zwiększenie środków na nadzór i projekt termomodernizacji -II etap budowy kotłowni w Biesowicach

60.000zł- dział 600 transport- wydatki na współfinansowanie remonty dróg powiatowych :Barcino - Osieki, ul .M. Buczka ,remont ulicy Niepodległości. Obowiązuje zasada jak Gmina przeznaczy środki to jest szansa ,że powiat również przeznaczy część środki i zadanie będzie zrealizowane .Jest to współfinansowanie zadań.

30.000zł-dział 630 Turystyka-proponuje się zwiększenie środków na promocje tj. promowanie gminy na terenie kraju oraz w kontaktach zagranicznych z Niemcami .

100.000zł-dział 700 - kwota przeznaczona na plan zagospodarowania przestrzennego i inne z tym związane prace geodezyjne - Gmina nasza nie posiada aktualnego planu zagospodarowania przestrzennego.

50.000zł -dział 754 - wydatki inwestycyjne związane z „budową remizy OSP w Kępicach „ - kwota -przeznaczona na dokumentację .

40.000zł - dział 852 - zakup samochodu typu mikrobus do przewozu osób niepełnosprawnych -dofinansowanie gminy 25 % z kwoty 158.721zł. Samochód Mercedes przystosowany do przewodu osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich .Ten samochód będzie wykorzystywany do przewozu innych osób ,gdyż można wstawić tam siedzenia.

Pan Eugeniusz Kluk - sięgamy po najbardziej markowy samochód, czy nas na to stać.

Pani Krystyna Pamuła- Z-ca Burmistrza do kalkulacji została przyjęta wersja samochodu Mercedes ,gdyż tylko ta firma odpowiedziała nam na nasza ofertę cenową ,ale przetarg wyłoni najtańszego przewoźnika .Nie jest powiedziane, że będzie to mercedes.

Pan Eugeniusz Kluk -ceny samochodów są różne, dobrej klasy są również Fordy, a duża różnica jest w cenie. Nie bardzo widzę zastosowanie tego samochodu ,kto będzie za niego odpowiadał ,gdzie on będzie stacjonował.

Z-ca Burmistrza - na najbliższą sesję przygotujemy kalkulację kosztów zatrudnienia kierowcy ,ubezpieczenia samochodu ,oraz pozostałych kosztów jakie my poniesiemy .Z tego samochodu będą korzystać pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej, młodzież szkolna wyjeżdżająca na zawody sportowe, radni, grupa teatralna itp .Postaram się zsumować ile pieniędzy wydajemy łącznie na tego typy wyjazdy. Uważam, że samochód ten będzie na pewno wykorzystany. Każdy kto prowadzi działalność usługową ,kalkuluje swoje całkowite koszty w cenę za 1 km

Pan Eugeniusz Kluk- czy ten samochód będzie przystosowany do przewozu wózków inwalidzkich .

Z-ca Burmistrza - ten samochód jest dwu funkcyjny , jest możliwość wprowadzenia tam dwóch wózków inwalidzkich są tam szyny do zaczepu. Jest również możliwość montażu siedzeń i służy on do przewozu.

Pan Eugeniusz Kluk- czy FRON pozwoli na to ,abyśmy jako gminna świadczyli usługi w tym zakresie .

Pani Z-ca Burmistrza - nie będzie przeciwwskazań ,aby ten samochód był wykorzystywany przez inne placówki .Z mojej wiedzy nie można tego samochodu wynajmować aby osiągać zyski.

Pani Janina Kończak- nie możemy pokrywać z budżetu gminy wydatków związanych z funkcjonowaniem jednostek kultury .

Pani Krystyna Pamuła -Z-ca Burmistrza jest to samochód przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych , ale również do wykorzystania przez inne osoby.

Jeżeli kwota dofinansowania będzie dużo wyższa , dla nas niekorzystna to nie będziemy kupować tego samochodu.

Pani Janina Kończak - Skarbnik Gminy - w dalszej części projektu uchwały proponujemy przeznaczyć kwotę:

20.000zł - na początek projektu w sprawie zagospodarowania budynku przy ulicy M. Buczka(dawnej stołówki),

40.000zł - zakup obiektu modułowego przeznaczonego na pomieszczenia sanitarne na targowisku

15.000zł - zwiększenie dotacji dla MGOK z przeznaczeniem na nowo powstające świetlice .

W załączniku nr 3 projektu uchwały przedstawione jest zestawienie planowanych dochodów własnych i wydatków nim finansowanych przez jednostki oświatowe .

Pan Kluk Eugeniusz - złożył wniosek formalny :

- o wycofanie z projektu uchwały kwoty z nadwyżki budżetowej w wysokości

35.946,000 zł. Jeśli nadwyżka budżetowa ma być dzielona przez Radę to Pan Burmistrz do końca marca powinien nam przedstawić całą kwotę oraz propozycję jej podziału.

-wykreślić z działu 852 - wydatki związane z zakupem samochodu dla osób niepełnosprawnych ,aż otrzymamy konkretne informacje ,kto będzie za niego odpowiedzialny ,jakie koszty poniesie z tego tytułu gmina ,łącznie ze stanowiskiem kierowcy .

-różnicę z tej kwoty 40.000- 35.964,00=4.036zł przeznaczyć na budynek po stołówce garbarskiej .

Proszę o informację dlaczego mamy dzielić częściowo nadwyżkę budżetową. Ja chciałbym wiedzieć wcześniej jak zostanie podzielona nadwyżka Całość kwoty można przeznaczyć na inwestycje lub inne zadanie .Dzielenie i rozdrabianie tego spowoduje, że nie będziemy wiedzieć na co będzie to przeznaczone .

Pani Krystyna Łabędzka - takie jest życie, że niektóre zadania trzeba. wprowadzać do budżetu bo jest taka potrzeba .

Pani Przewodnicząca poddała pod głosowanie wniosek p. Kluka

Wniosek Pana Kluka został głosowany :

2 głosy „za” - 1 głos wstrzymujący

Pani Przewodnicząca poddała pod głosowanie całość projektu uchwały po wprowadzeniu zmian przyjętych wnioskiem p. Kluka .

Projekt uchwały został przyjęty 2 głosami „za” przy 1 głosie przeciwnym .

Ad 4.Projekt uchwały w sprawie zasad udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków.

Pani Przewodnicząca poinformowała ,że projekt uchwały w sprawie zasad udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków był przedstawiony radnym wraz zawiadomieniami na posiedzenie komisji -załącznik nr 5.

Wyjaśnień udzieliła p. Janina Kończak - Skarbnik Gminy -szczegóły zapisane są w projekcie uchwały.

Komisja jednogłośnie przyjęła projekt uchwały.

AD 5.Projekt uchwały w sprawie regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym .

Pani Przewodnicząca poinformowała ,że projekt uchwały w sprawie regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym był przedstawiony radnym wraz zawiadomieniami na posiedzenie komisji -załącznik nr 6.

Wyjaśnień udzieliła Pani Krystyna Pamuła - Z-ca Burmistrza -projekt uchwały w której załącznikiem jest regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Kępice jest przygotowany na podstawie obowiązującej ustawy .Jest to kolejna pomoc socjalna dla rodzin -dzieci z rodzin najuboższych .

Państwo określicie formę tej pomocy: kiedy zostanie przyznana i w jakiej formie :dopłaty do dojazdów, zakupu książek , dodatkowe lekcje, lekcje wyrównawcze itp. Na to zadanie otrzymamy środki z budżetu państwa. Do dnia dzisiejszego nie wiemy w jakiej wysokości. Najniższa pomoc będzie w wysokości 44,80zł , a najwyższa może być w kwocie 112,00zł. W jakiej wysokości będzie ta pomoc ,będzie ona uzależniona od środków jakie otrzymamy.

Komisja 4 głosami „za” przyjęła projekt uchwały.

Ad 6.Projekt uchwały w sprawie zasad zwrotu wydatków na dożywianie.

Przewodnicząca poinformowała ,że projekt uchwały w sprawie zasad zwrotu wydatków na dożywianie był przedstawiony radnym wraz zawiadomieniami na posiedzenie komisji -załącznik nr 7.

Wyjaśnień udzieliła Pani Krystyna Pamuła - Z-ca Burmistrza -projekt uchwały określa, że pomoc w formie posiłku przyznana jest w zależności od sytuacji dochodowej rodziny .Pomocą objęte są : dzieci i młodzież, osoby starsze, osoby chore, osoby niepełnosprawne gdzie dochód na osobie w rodzinie nie przekracza 150 % kryterium dochodowego zgodnie z ustawą o pomocy socjalnej. Jest to kontynuacja programu pilotażowego jakim OPS był objęty w roku 2004.Jeżeli chcemy skorzystać z dotacji państwa to zobowiązani jesteśmy do podniesienia tego progu do 150 % .

Pan Eugeniusz Kluk -Gmina otrzymała w roku 2004 na dożywianie kwotę 95.920zł.,czy będzie to podobna kwota.

Pan Waldemar Tylski - jako okres obejmuje te zasady.

Pani Krystyna Pamuła- Z-ca Burmistrza ten program obwiązuje w tym roku , jakie środki otrzymamy ,jeszcze nie wiemy ,ale na pewno z programu będzie mogło skorzystać więcej dzieci.

Komisja 4 głosami „za” przyjęła projekt uchwały.

Ad 8.Projekt uchwały w sprawie wystąpienia o zniesienie urzędowej nazwy miejscowości :Kępka i Kruszka stanowiących część miasta Kępice.

Pani Przewodnicząca poinformowała ,że projekt uchwały w sprawie wystąpienia o zniesienie urzędowej nazwy miejscowości :Kępka i Kruszka stanowiących część miasta Kępice był przedstawiony radnym wraz zawiadomieniami na posiedzenie komisji -załącznik nr 8

Wyjaśnień udzieliła p. Z-ca Burmistrza - jak wynika z dokumentów w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji ulica Kępka i Kruszka noszą nazwę miejscowości Kępka i Kruszka. Te zapisy musimy sprostować, by nadal Kępka i Kruszka były ulicami miasta ,bo są w granicach miasta .Dlatego konieczne jest podjęcie tej uchwały.

Komisja jednogłośnie przyjęła projekt uchwały.

Punkt 7 porządku bomawiany o godz.12,00

Ad 7.Projekt uchwały w sprawie przejęcia przez Gminę Kępice zadań powiatu z zakresu edukacji publicznej obejmujące kształcenie specjalne uczniów przebywających w Domu Pomocy Społecznej w Przytocku .

Pani Przewodnicząca przywitała gości w osobach :

Pana Zdzisława Kołodziejskiego - Starostę Słupskiego

Panią Dorotę Bilińską - Kierownika Filii Szkoły Specjalnej w Przytocku

Pana Zdzisława Kwaśniewskiego -Dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Damnicy

Pana Waldemara Krajnika -Dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Przytocku

Panią Mirosławę Mikuś- Naczelnika Wydziału Oświaty i Kultury Fizycznej w Starostwie

Panią Barbarę Usowicz -wizytatora KO w Gdańsku Delegatura w Słupsku

Panią Jadwigę Sahajdak - Prezesa Oddziału ZNP w Kępicach

Pana Zdzisława Maciaszka - Dyrektora Szkoły Podstawowej w Przytocku

Panią Mirosławę Sawicką - Przewodniczącą Komisji Zakładowej NSZZ ”Solidarność”

oraz nauczycielki ze szkoły Filialnej w Przytocku

Materiały dotyczącego tego tematu stanowią załącznik nr 9 do protokołu .

Pani Przewodnicząca poprosiła o zabranie głosu p. Zdzisława Kołodziejskiego

Pan Zdzisław Kołodziejski- Starosta Powiatu Słupsk - na ostatniej sesji rady powiatu została podjęta uchwała o powierzeniu Gminie Kępice zadań z zakresu edukacji publicznej obejmującego kształcenie specjalne. Szczegółowe warunki powierzenia zadania zostaną określone w porozumieniu. Treść tego porozumienia na sesji została przyjęta .

Chodzi nam o przejęcie zadań rewalidacyjnych realizowanych przez filię szkoły w Przytocku ,która podlega pod Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Damnicy przez Gminę Kępice .

Dom Pomocy Społecznej w Przytocku gdzie przebywają te dzieci nie ma warunków lokalowych do prowadzenia nauczania ,chodzi nam o poprawę warunków nauczania dzieci .

W najbliższym czasie nie jest w planie rozbudowa Domu Pomocy Społecznej w Przytocku , tak więc nie poprawią się ich warunki lokalowe .Wiemy natomiast ,że Gmina prowadzi modernizację szkoły podstawowej w Przytocku. Nieracjonalne byłoby ,aby nowo budowana szkoła nie była wykorzystana do tego celu ,dlatego proponujemy przejecie przez Gminę tego zadania.

Pan Dyrektor Kwaśniewski Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Damnicy ma nadzór nad Filia Szkoły oraz otrzymuje na funkcjonowanie tej placówki subwencję oświatowa ,która jest wystarczająca. To porozumienie spowoduje , że nauczanie będzie prowadzone przez szkołę w Przytocku .

Biorąc pod uwagę ,że najważniejszą sprawę jest dobro dziecka takie porozumienie jest bardzo korzystne .Chodzi o współprace szkoły podstawowej i Domu Pomocy Społecznej w Przytocku. Na pewno nie decyduje tu sprawa finansowa ,jest to sprawa drugorzędna ,najważniejsi są uczniowie ,dlatego nie wiem skąd taka awantura.

Pani Biblińska - czy ma jako pracownicy możemy zapoznać się z treścią porozumienia.

Pan Starosta -odczytał w całości treść porozumienia jakie proponuje Starostwo.

Pan Eugeniusz Kluk - Panie Starosto my jako radni nie robimy żadnej awantury, chcemy tylko prosić o wyjaśnienie naszych wątpliwości, uważam ,że mamy do tego prawo.

W § 2 porozumienia są określone do przekazanie na rzecz Gminy środki finansowe ,a co będzie jak Starostwo nie wywiąże się z tych zapisów.

Pan Zdzisław Kołodziejski - uważam, że taka sytuacja nie wystąpi, nie ma takiej możliwości .Subwencję otrzymujemy z Ministerstwa i w takiej wysokości będziemy ją przekazywać.

Pani Dorota Bilińska - chciałabym się odnieść do porozumienia przedstawionego przez p. Starostę. W porozumieniu nic się nie mówi o pracownikach. Jak jest przyszłość nauczycieli, w projekcie porozumienia nie ma nic na temat przekazania kadry. To jest kadra wykształcona z odpowiednim stażem pracy. Jeżeli jest tak dobrze to dlaczego Starostwo chce się pozbyć realizacji tego zadania ,jak jest to obowiązek ustawowy powiatu.

Zadanie to już prowadziła gmina 5 lat temu , nie było nic lepiej, a nawet gorzej bo zmniejszono ilość godzin nauczania.

Przez ostatnie dwa lata w naszej placówce nie było nikogo ze Starostwa i ze Szkoły w Damnicy. My pracujemy w oparciu o programy autorskie ,tej pracy trzeba się uczyć przez wiele lat .Nauczyciele posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe. Ja nie mogę sobie wyobrazić jak miałoby wyglądać pokonywanie przez naszych uczniów odległości miedzy domem ,a szkołą -około 1km , co z opieką medyczną w szkole -dzieci te mają głębokie upośledzenia ,gdzie poczucie bezpieczeństwa naszych wychowanków.

Uważam, że nie musimy być przekazywani do gminy ,możemy funkcjonować jako odrębna placówka jeżeli jest taka potrzeba .

Jest na spotkaniu Brat Dyrektor ,proszę powiedzieć czy nasze dzieci są źle traktowane .To są dzieci z głębokim upośledzeniem ,których uczymy podstawowych czynności , tutaj nie ma mowy o nauczaniu w systemie ławkowym .

Ja bardzo serdecznie zapraszam państwa do nas na miejsce ,abyście Państwo zobaczyli jak my pracujemy , z jakimi schorzeniami są nasze dzieci.

Mam pytanie do p. Dyrektora Maciaszka jakimi kryteriami będzie się kierował przy zatrudnianiu nauczycieli ,czy kwalifikacjami ;śmiem twierdzić ,że mogą decydować sympatie i antypatie. Bo takie słuchy już są. My o tych zmianach dowiadujemy się z prasy ,nikt nas o nich nie informował. Z prasy dowiedzieliśmy się, że w szkole w Przytocku jest klasa integracyjna ,tak chyba nie powinno być.

Ja jestem za integracją naszych dzieci z dziećmi zdrowymi , my to realizujemy od dawna ,dlatego nie widzę potrzeby zmiany tego co jest dobre.

Pan Starosta - ja mówiłem ,że chcemy poprawić funkcjonowanie tej placówki .

W § 2 porozumienia określone są ogólne zapisy, Ci nauczyciele ,którzy pracują w tej placówce będą pracować .W ten sposób zostanie rozwiązana sprawa zarządzania placówką w tej chwili dyrektorem tej placówki jest Dyrektor z Damnicy , po przejęciu będzie dyrektor szkoły z Przytocka.

Rozporządzenie w tej sprawie mówi o tym, że dzieci ,mają obowiązek realizowaniu nauczania w najbliższym im miejscu zamieszkania, a szkoła w Przytocku spełnia ten zapis .Chcemy poprawić warunki pracy dzieci , a dopiero później nauczycieli. Stwierdzenia p.Biblińskiej bo będzie inaczej są nie do przyjęcia.

Jeżeli Państwo radni przyjmiecie to zadanie to zgodnie z prawem będzie ono realizowane. Rewalidacja nie dotyczy wszystkich dzieci ,dotyczy tych które mają orzeczenie o nauczaniu ,uważam, że będzie i tak to duży sukces ,że choć kilkoro dzieci wyjdzie poza budynek DPS.

Przepraszam Pana radnego za moje wcześniejsze stwierdzenie ,nie będzie problemu z uzyskaniem wszelkich informacji w tej sprawie .Przydzielona subwencja powinna wystarczyć na płace ,pozostałe koszty ciążą na Domu Pomocy Społecznej .Jeszcze raz powtarzam jest to najlepsza i sprawdzona forma terapii dla takich dzieci .Chcemy aby ta placówka działała lepiej i mądrzej .

Pani Mirosława Mikuś - Naczelnik Wydziału Oświaty.

Pieniądze tu przedstawione są wyliczone na podstawie algorytmu .Ta kwota została wyliczona bardzo dokładnie ,co do złotówki i tak będzie przekazywana.

Chciałam się odnieść do wypowiedzi p. Bilińskiej w sprawie wizytacji .Jest nieprawda, że takich wizytacji nie było. Pani wizytatorki skontrolowały Dom Pomocy w Machowinku , a następnie w Przytocku ,gdzie rozmawiały z Bratem Dyrektorem. Zgodzie stwierdziły ,że nie są to najlepsze warunki nauki dzieci. Nauka z dziećmi odbywa się w jednym pomieszczeniu przez kilku nauczycieli ,nie są to najlepsze warunki pracy . 15 marca br. odbyło się spotkanie obu samorządów w tej sprawie. W obiekcie Domu Pomocy Społecznej w Przytocku funkcjonuje filia szkoły specjalnej z Damnicy .Jedyną placówką specjalistyczna jest Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Damnicy i jemy została przypisana filia Szkoły w Przytocku .Uważam, że takie rozwiązanie daje szansę lepszego rozwoju dzieciom ,a to jest najważniejsze.

Pan Zdzisław Kwaśniewski -Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Damnicy

W filii szkoły w Przytocku pracuje 16 nauczycieli w tym 7 osób z niepełnym wymiarem godzin. Do realizacji mamy 230 godzin rewalidacji .Praca odbywa się w zespołach trzy z dwójką lub czwórką uczniów i dwu osobowych z czwórką uczniów. Pozostałe dzieci są rewalidowane indywidualnie, bo tak mówi orzeczenie indywidualne .

Łącznie dla 27 uczniów mamy 230 godzin rewalidacji .

Z 16 nauczycieli tam pracujących 9 nauczycieli jest zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin dwoje z nim przebywa na urlopie zdrowotnym ,jedna Pani ma umowę na czas określony. W tym jest 4 nauczycieli dyplomowanych ,jeden mianowany 2 kontraktowych i jeden stażysta.

Na dzień dzisiejszy miesięczny koszt wynagrodzenia nauczyciela łącznie z pochodnymi wynosi 4.400,00zł(różnica występuje w dodatkach).

Obawy nauczycieli mogą być uzasadnione do momentu gdy nie zostanie przyjęta forma przekazania.

Pan Maciaszek jest otwarty na współpracę ,dlatego uważam ,że dogadamy się kwestii zatrudnienia ,ale podstawą do działania jest uchwała Rady Powiatu i Rady Gminy .

Pan Zdzisław Maciaszek - mam pytanie do p. Błaszkiewicz ,która pracowała w Mzdowie, czy zwolniłem nauczycieli jak filia szkoły w Mzdowie podlegała pod szkołę w Przytocku .Nauczyciele Ci przeszli do pracy w Przytocku ,nikt nie został zwolniony. Po przejęciu rewalidacji w roku 1999 od powiatu nie została zwolniona żadna osoba. Dzięki moim staraniom podpisaliśmy współpracę z Powiatem Słupskim na prowadzenie tych zajęć. Z tego co ja wiem 9 nauczycieli jest zatrudnionych na stałe, pozostali pracują w innych placówkach ,stąd moje stwierdzenie ,nie moralne jest aby niektórzy nauczyciele pracowali na klika etatów ,a inni byli zarejestrowani w biurze pracy .

Pani Basiu bardzo proszę potwierdzić, czy zwolniłem kogoś z nauczycieli.

Pani Barbara Błaszkiewicz - nie

Trudno mi dzisiaj twierdzić, że wszyscy zatrudnieni dzisiaj w tej placówce znajdą zatrudnienie u mnie w szkole .Wiem ,że takich obietnic nie składał również wcześniej p. Kwaśniewski .Słowo kieruję do Państwa radnych ;my nie przejmujemy opieki nad dziećmi - to prowadzi Dom Pomocy Społecznej przez Braci od 1989r. ,my przejmujemy jedynie nauczanie tych dzieci .Współpraca układa się bardzo dobrze -dzieci z DPS -u bywają na wspólnych spotkaniach ,zabawach.

Obwód szkolny szkoły w Przytocku obejmuje Dom Pomocy Społecznej zgodnie z § 2 ustawy o oświacie „szkoła organizuje nauczanie dla dzieci „......

Myślę, że jeżeli zdarzy się sytuacja taka jaka była w ubiegłym roku o umieszczeniu dzieci z upośledzeniem w szkole masowej będzie to na pewno z ogromnym zyskiem dla dzieci ,dającym możliwość nauczeniu się wielu rzeczy.

Moje pytanie czy na terenie gminy nie ma nauczycieli którzy ukończyli pedagogikę specjalna lub oligofrenopedagogikę ,oczywiście ,że są i tacy pracują w naszych szkołach.

Myślę, że jeżeli będzie podjęta decyzja przez Radę tak jak 5 lat temu będziemy to robić fachowo i z pełną odpowiedzialnością , tak jak dotychczas .

Dzieci w szkole w Przytocku jest około 100 tak jak i w pozostałych naszych szkołach podstawowych.

Pan Burmistrz - cieszę się, że dyskusję zdominowały inne problemy , te ważniejsze. Po przyjęcia tego zadania przez Gminę nie ma mowy aby ktoś stracił pracę - to powinien powiedzieć nauczycielom p .Kwaśniewski .Nigdy sprawa nauczycieli nie była postawiona na boku, ale najważniejsze są dzieci .Gmina jest w stanie prowadzić te zajęcia .Zobowiązuje się prowadzić je w sposób dobry. Rozporządzenie styczniowe mówi ,że te dzieci powinny być inaczej nauczane (bezpośredni kontakt z nauczycielem ,opiekunem).Chcemy aby to było realizowane poza bazą ośrodka. Dom Pomocy Społecznej do końca 2006 r. musi spełnić w tym zakresie określone wymogi prawne .Wszystkie działania zmierzają do tego.

Angażowanie pomieszczeń sypialni ogranicza ilość pomieszczeń do nauki ,dlatego stwierdziliśmy ,że wyjście na zewnątrz i korzystanie z naszej szkoły będzie bardzo korzystnym rozwiązaniem dla dzieci.

Sprawa zatrudnienia -nie będzie to w takim kształcie jak jest teraz .Czytając anonim jaki dotarł do Starostwa bo nikt pod tym się nie podpisał ,ale twierdzi się, że Gmina nie nadaje się do prowadzenia tego typu zajęć ,jest chyba pomyłką. Po przejęciu oświaty przez gminę - nie jednej szkoły nie zwolniono żadnego nauczyciela , a sytuacja pracowników jest coraz lepsza - są to pozytywne działania gminy.

Jeżeli ktoś nie rozmawiając ze mną tak twierdzi , to jest w błędzie .

Ja wiem ,że Starostwo do tej szkoły filialnej nie dokłada ani złotówki , nie wiem skąd macie państwo inne wiadomości .

Do nauczycieli tu obecnych - proszenie kierować się psychozą strachu , co będzie od 1 września 2005 jak gmina przejmie sto zadanie ,to już powiedziałem Naszym celem jest prowadzenie nauczania dzieci z upośledzeniem ,skupmy się nad merytorycznością tego zadania ,a nie twórzmy informacji nieprawdziwych.

Czy to poprawi warunki nauczania , uważam, że tak ,będzie to lepsze dla uczniów .

Pan Starostwa powiedział, że nikt z nauczycieli nie zostanie bez pracy ,dlatego nie należy podchodzić to tej sprawy w ten sposób.

Pan Kwaśniewski Zdzisław - ja celowo powiedziałem ,że dogadamy się z p. Maciaszkiem w sprawie zatrudnienia nauczycieli i tak to będzie .

Pani Mirosława Mikuś- co by było jak Brat Dyrektor zgłosił by potrzebę nauczania dzieci z DPS w szkole w Przytocku , bo takie są przepisy.

Pan Eugeniusz Kluk - ja mam informację z prasy, że dnia 1 marca br. Pan Burmistrz i Pan Starostwa podpisali już w tej sprawie stosowne porozumienie.

Mam pytanie do p. Dyrektora Maciaszka -Panie dyrektorze czy jest to plotka czy prawda, że czworo nauczycieli z Pana szkoły jest na kursie oligofrenopedagogiki .

Uważam, że słusznie mówiłem o budżecie ,ośrodkach finansowych ,ale każdy z nas o tym myśli ,Pan Burmistrz w prasie mówił o zwiększeniu środków na to zadanie.

Pan Starosta wspominał o rodzinnych domach dziecka w Ustce -podpisuje się obiema rękami za takimi posunięciami ,ale nie porównujmy dzieci zdrowych fizycznie z dziećmi z Domu Pomocy Społecznej w Przytocku .

Moje kolejne pytanie ,czy w tej kwocie subwencji wliczona jest trzynasta pensja oraz fundusz socjalny.

Pan Kwaśniewski - w tej kwocie znajdują się wszystkie wydatki związane z płacami .

Po wypowiedzi p. Maciaszka nic się nie zmieni ,rewalidacja będzie nadal prowadzona jedynie pozostaje bez odpowiedzi kwestia :jak te dzieci będą doprowadzane do szkoły, co z dziećmi które leżą, dlatego proszę mi wytłumaczyć co się zmieni.

Dla mnie ważne jest abyśmy jako radni wybrali się do DPS w Przytocku jeszcze przed podjęciem decyzji i obejrzeli szkołę filialną prowadzana przez Specjalny Ośrodek Szkolno -Wychowawczy oraz naszą szkołę podstawową .

Pani Jadwiga Sahajdak - ZNP - Starostwo ponosi koszty związane z prowadzeniem rewalidacji oraz z nadzorem .

Moje pytanie jest następujące :kto z Państwa radnych był w Przytocku, aby zobaczyć jak te dzieci się uczą, jakie mają warunki ,żeby nie mój telefon to na pewno nie byłoby nas tutaj na tym spotkaniu, a widać ,że wszyscy mamy wątpliwości.

Panie Dyrektorze czy Pan wizytował tę placówkę ,co Pan może powiedzieć na temat dydaktyczne .

Do Pana Maciaszka -ile nadgodzin uzyska Pan jak Pan przejmie filie szkoły w Przytocku .Myśmy już to przerabiali ,po likwidacji szkoły w Mzdowie Pan Burmistrz i Zarząd starali się o zatrudnienie nauczycieli.

Pani Dorota Bilińska - bardzo przepraszam faktycznie pismo poszło nie podpisane ,co nie zmienia faktu ,że podpisali to nauczyciele.

Jeżeli chodzi o nadzór pedagogiczny (Brat Dyrektor do potwierdzi) ,to mamy ciągle wizytacje .

Nasze sale są przystosowane do nauki ,te zajęcia nie prowadzone są na „kupie”, w jednej sali ale tak ,że sobie nie przeszkadzamy, chyba ,że mamy terapię zajęciową grupową.

Ja nie wiem co się zmieni w sytuacji przejęcia tego przez Gminę , będą jedynie problemy z dowożeniem lub doprowadzeniem dzieci. Tutaj na prawdę powinno być brane dobro dziecka pod uwagę , a nie inne sprawy .

Zanim podejmiecie Państwo tę decyzję , zapraszam przyjedźcie do Domu Pomocy ,aby z tę sprawę się dogłębnie zapoznać.

Pan Zdzisław Kołodziejski - co się zmieni?, dla dzieci się nic nie zmieni ,to będzie działało jeszcze lepiej , to będzie z korzyścią dla pracowników ,a szczególnie dla dzieci. Decyzje w tej sprawie podejmie samorząd lokalny. To Państwo decydujecie o wszystkich sprawach. Uważam, że przez takie posuniecie te kontakty będą większe .Jeżeli Państwo negatywnie ustosunkujecie się do naszej propozycji to będzie mi przykro ,że zadanie które mogłoby być realizowane przez samorząd lokalny , na miejscu z pokryciem finansowych nie zostanie przyjęte.

Pan Eugeniusz Wiśniewski - radny - Panie Starosto o wszystkim mu jako radni dowiadujemy się z prasy , z nami nikt w tej sprawie nie rozmawiał. Ja byłem ostatni u Pana Burmistrza z Panem Słomskim ,temat został poruszony ,Pan Burmistrz stwierdził ,że ta sprawa będzie omawiana później,

Radni na posiedzenia otrzymali projekt uchwały wraz z porozumieniem w tej sprawie. Ja otrzymałem pismo od nauczycieli filii szkoły, z którym zapoznałem przewodniczących komisji -planowaliśmy spotkanie z Państwem w tej sprawie .

Na dzień dzisiejszy Pan Burmistrz z Panem Starosta już podpisali porozumienie , a my nie mamy żadnej wiedzy w tej sprawie.

Moje pytania są następujące:

1)kto jest autorem tego pomysłu ,przejęcia tego zadania przez gminę

2)jakich my oczekujemy efektów

3)jaka jest różnica pomiędzy subwencja jaką uzyskamy ,a kosztami ,skąd wziąć środki na pokrycie tych wydatków.

Pan Burmistrz Kępic - Panie Przewodniczący Pan nie słuchał przedstawianych informacji ,bo jak Pan by słuchał to nie byłoby pytań o pieniądze.

Na spotkaniu była mowa o DPS ,odpowiedziałem ,że Dom Pomocy Społecznej prowadzony jest dobrze.

Informacje w prasie .Aby zgłosić Państwu problem to muszę go wcześniej przygotować ,muszę przygotować materiały do dyskusji ,aby można było o nich mówić.

Doceniamy fachowość nauczycieli uczących w szkole i nie skusimy się o żadną ocenę merytoryczną .Każda jednostka oświatowa działa w oparciu o swój arkusz organizacyjny , do chwili zatwierdzenia arkusza nic się zmieni jeżeli chodzi o organizację. Nas w tej chwili interesuje tylko sprawa nauczania.

Samorząd gminny powinien zajmować się sprawami lokalnymi miedzy innymi i oświata a, że zajmuje się dobrze to widać.

Proszę nie robić nas nieudaczników. Proszę popatrzeć na naszą oświatę. Jeżeli mówimy o subwencji wynoszącej 44.000 zł, a przekazane środki wynoszą 45.000zł to 10.000zł są to inne koszty. To się nic nie zmieni dla dzieci ,może jedynie dla Państwa. Dzisiaj 7 nauczycieli ma 1 i 0,5 etatu ,w te półetatowe luki mógłby pracować ktoś inny .Jeżeli jest coś do zagospodarowania bo takie są możliwości to trzeba to realizować .

Nie mówimy o wszystkich dzieciach które będą uczęszczały do szkoły ,tylko o kilkunastu ,ale czy to nie jest warte tych działań.

Panie Przewodniczący subwencja pokrywa w pełni środki na wydatki związane z realizacją tego zadania .Problemem uzyskania subwencji zajmuje się dyrektor SP Przytocko .Ta subwencja jest dużo wyższa niż subwencja przyznana dla naszej szkoły w Przytocku .Sprawy kadrowe będą rozwiązywane po przejęciu tego zadania.

Z wielkim podziwem patrzę na opiekę nad tymi dziećmi wszystkich osób tam pracujących .Nie podpisywałbym się pod dokumentami o przyjęciu rewalidacji i o likwidacji etatów. Gmina jest w stanie stworzyć lepsze warunki nauczania tym dzieciom ,myślę, że przyniesie to pozytywne efekty.

Pan Kwaśniewski - subwencji na realizację tego zadania otrzymuje w wysokości 44.000zl zgodnie z rozporządzeniem ME. Wszelkie pozostałe koszty związane z pracą rewalidacyjna zapewnia nam Dom Pomocy Społecznej Koszty te są bardzo duże ze względu na specyficzne warunki nauczania oraz kadrę, która je realizuje( dodatek specjalny 25 % -30% , dodatek mieszkaniowy itp).

Pani Mirosława Mikuś - co roku waga subwencji się zmienia ,ale nie jest ona mniejsza .W tym roku jest 9,50 x standard i taka jest subwencja.

Pani Mirosława Sawicka - przedstawiciel związków zawodowych jestem przedstawiciel związków zawodowych „Solidarność” ale również nauczycielem w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Damnicy ,więc znam te sprawy bardzo dobre. Myślę, że w tym przypadku wzięły górę względy ekonomiczne ,a nie dobro dziecka.

Proszę się nie dziwić ,że my boimy się o nasze miejsca pracy. Mamy na utrzymaniu rodziny, więc chcemy wiedzieć co będzie dalej.

Dziwi mnie stwierdzenie ,że otrzymywana subwencja pokrywa wszystkie koszty związane z zatrudnieniem nauczycieli (a są to nauczyciele mianowani i dyplomowani ,gdzie płace są najwyższe) bo o trzech lat słyszymy ,że pieniędzy na oświatę ciągle brakuje.

Rozmawiałam w tej sprawie z osoba z ośrodka w Machowinku i Damnicy -chodzi o likwidację najpierw szkoły w Przytocku ,później w Machowinku , a następnie w Damnicy. Jestem ciekawa czy takie próby będą podejmowane ,bo takie są zamierzenia. Moje pytanie; jeżeli rewalidacja jest taka opłacalna to kto oddać takie dobro ,jak tam są największe subwencje .To mądry dyrektor oddaje swój skarb?. W dalszej kolejności pójdzie pod młotek Machowinko ,później Damnica (szkoła mieści się w zabytkowym pałacu - były już prowadzone w Starostwie rozmowy w sprawie sprzedaży.

Co do dzieci :dzieci mieszkają na terenie Gminy Kępice nie muszą być przypisane do szkoły w Przytocku. Pan Maciaszek nie ma jeszcze przekazanego zadania do realizacji ,dopiero z chwilą podjęcia uchwały przez radę i podpisania porozumienia to zadanie będzie realizowała Gmina. Nasze dzieci mieszkają na terenie naszego powiatu i to zadanie realizuje powiat.

W przepisach prawnych na które państwo się powołujecie art.2 ustawy - nie znajdziecie Państwo zapisu o nauczaniu dzieci z upośledzeniem w stopniu głębokim, ten przepis jest od roku 1997.

Moje pytanie czy bliższa jest dzieciom szkoła w DPS ,czy szkoła podstawowa w Przytocku .

Ocena współpracy ,kompetencji należy do Dyrektora , p. Bilińskiej jako dyrektora filii i przedstawiciela Kuratorium .Przez 5 lat prowadzenia rewalidacji nikt nie mówił o złych warunkach ,to dlaczego teraz jest to najważniejszy argument .Nie potwierdziła to p. Wizytator Nowakowska .Nie jest wskazane ,aby naszym dzieciom z głębokim upośledzeniem (padaczka, stereotypie ruchowe, niewidzenie)zmieniać miejsce nauki ,dlatego wiele zajęć polega na ćwiczeniach na łóżku. Nauczenie tego dziecka posługiwanie się łyżką jest sukcesem .Tak, to powinniście państwo wiedzieć. Nie ma mowy o tworzeniu sztucznej integracji ,każda zmiana ,nowe osoby ,nowe miejsce powoduje lęk, agresję. Przeniesienie tych dzieci do szkoły w Przytocku jest wręcz niemożliwe. W DPS tam są dobre warunki pracy dla takich dzieci .

Jako nauczyciele podlegający pod Starostwo wiele przeszliśmy -nam wypowiedziano dodatki mieszkaniowe w styczniu 2004 ,a grudniową pensję otrzymaliśmy dopiero 17 grudnia 2004 - te nie jest tak dobrze jak mówi p. Mikuś. i p. Starostwa .

Proszę nas zrozumieć przekazanie filii Przytocka do Gminy to pierwszy krok do likwidacji Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Damnicy.

Pani Bilińska - jeżeli tak chcecie państwo to przejąć to utwórzmy samodzielna jednostkę oświatową na bazie DPS ,będzie to najlepsze rozwiązanie.

Pan Burmistrz Kępic - ta informacja przedstawiona przez Panią jest bardzo cenna, ale tych zajęć my prowadzić nie będziemy tylko szkoła. Sprawa organu prowadzącego nie sięga tak szeroko, to nie do nas te uwagi należy kierować .

Czy jest problem likwidacji Ośrodka w Damnicy to nie nam decydować ,ale argumenty Pana Starosty przekonuje mnie ,że powinien to robić lokalny samorząd. Może przejęcie przez Gminę będzie lepsze bo to gwarancję terminowego wypłacania pensji.

Jeśli my tego nie przejmiemy to przejmie to ktoś inny. Damnica ma wójta ,ma samorząd ,tam też chcą to utrzymać. Jeżeli ktoś to przejmie to uzyska ten sam efekt ,tylko bez nas .

Powołanie nowej jednostki o której mówiła p. Bilińska jest niemożliwe z wielu powodów. Jeżeli starosta nie chce tego prowadzić, to nie uszczęśliwiajmy go na siłę.

Pani Mirosława Sawicka - te dzieci muszą być rewalidowane w DPS , a nie w szkole podstawowej.

Pan Burmistrz - jeżeli to będzie możliwe i będzie zasadne wyjście z DPS to na pewno będzie to realizowane.

Pani Krystyna Pamuła- Z-ca Burmistrza - w naszej gminie nauczycielom nie dzieje się źle .Jest tak: Państwo macie żal do prowadzącego o przekazanie tego zadania ,a my również- radni nie jesteśmy do tego przekonani .

Nikt z nas nie uzurpuje sobie prawa jak pracować z tymi dziećmi ,bo nauczyciele tam pracujący wiedzą to lepiej .

Proszę po wysłuchani tych informacji o ponowne rozpatrzenie możliwości realizacji tego przez Gminę .Jako Gmina troszczymy się o naszych nauczycieli w każdej dziedzinie .Jesteśmy zainteresowani ,aby rewalidacja dzieci z głębokim upośledzeniem była realizowana przez gminę. Proszę o przemyślenie jeszcze raz tej sprawy. Myślę, że planowany wyjazd do Przytocka dojdzie do skutku ,a to pozwoli na inne spojrzenie na tę sprawę.

Pan Waldemar Krajnik - DPS - moim zdaniem najważniejsze sprawa to dobro naszych chłopców. Te dzieci muszą się integrować z dziećmi zdrowymi i to jest im potrzebne .Zapraszam Państwa w środę przed południem ,abyście Państwo zobaczyli jak te dzieci mieszkają i jak się uczą.

Mi zależy na tym aby Ci chłopcy się podciągnęli ,aby wyszli na zewnątrz ,aby mogli się integrować ,a jeżeli to nie wyjdzie to zawsze można wrócić do tego samego.

W tej chwili do szkoły chodzi dwóch chłopców i to jest już dobrze, nam wszystkim powinno o to chodzić. Z 27 chłopców objętych nauczaniem tylko 4 jest nie chodzących ,pozostali chodzą. Dlatego uważam ,że trzeba to zrobić bo będzie to z korzyścią dla nich.

Pani Iwona Król - nauczycielka - wracamy doi tego co było. My pracowałyśmy pod zarządem Pana Maciaszka ,nie było najlepiej ,chodzi o nadzór merytoryczny oraz stosunek do nas nauczycieli Pana Maciaszka .

Pani Król przedstawiła sytuację jaka ją spotkała w rozmowie z p. Maciaszkiem a dotyczyło to jej dokumentów.

Nas dochodzą słuchy ,że Pan Maciaszek twierdzi ,że nas nie przyjmie do pracy bo ma swoich nauczycieli i stąd nasze obawy i obecność tutaj na spotkaniu. My chcemy pracować. W chwili obecnej z Bratem Dyrektorem nam się pracuje bardzo dobrze ,chyba Brat Dyrektor nie ma nam nic do zarzucenia.

Pan Eugeniusz Kluk - dzisiaj otrzymaliśmy dawkę różnych informacji ,czy ten temat musi stanąć pod obrady 31 marca ,czy można go przesunąć na późniejszy termin.

Jako Komisja Infrastruktury powinniśmy ustosunkować się do tego tematu. Czy nie lepiej tym tematem zając się na sesji kwietniowej ,bo jak na razie jedynie dostępnym źródłem informacji jest prasa, nie mamy żadnych szczegółów na piśmie.

Pan Zdzisław Maciaszek - chciałbym wrócić do roku 2002 -padały pytanie co będzie ze szkołą w Przytocku , co będzie z dziećmi ,że zmieni się kadra .Nic się nie zmieniło ,dzieci uczęszczają do szkoły, nauczyciele pracują ,a szkoła funkcjonuje prawidłowo.

Pani Jadwiga Sahajdak - ZNP - myślę, że problemem nie jest przejęcie ,ale brak informacji i uszczegółowienia materiałów.

Ja również jako związkowiec miałam problem w szkole w Przytocku z dodatkami motywacyjnymi ,w każdej szkole były 5 % ,a Pan Dyrektor Maciaszek dał 4 % .Prowadziliśmy w tej sprawie rozmowy ,po godzinie tłumaczenia Pan Dyrektor wyszedł i trzasnął drzwiami .

Z tego co ja tu widzę to największy problem jest z Panem Dyrektorem Maciaszkiem ,a nie z rewalidacją.

Pan Burmistrz -myślę, że należy kończyć tę dyskusję .W środę jesteśmy zaproszeni do DPS w Przytocku ,zobaczymy jak odbywa się tam nauka .

Przesuniecie tego tematu jak proponuje p. Kluk spowoduje opóźnienie możliwości tworzenia i zatwierdzenia arkuszy organizacyjnych szkół.

Pan Zdzisław Maciaszek - z mojej szkoły na kurs oligofrenopedagogiki skierowany jest tylko jeden nauczyciel ,jeżeli ktoś innych chodzi na kurs to nie z naszego skierowania .

Pani Krystyna Pamuła- Z-ca Burmistrza nasi nauczyciele maja możliwości szkolenia się na różnego rodzaju kursach .Na kurs oligofrenopedagogiki uczęszczają np. nauczyciele z przedszkola w Kępicach ,ale nie z naszego skierowania .

Pani Przewodnicząca kończąc dyskusję podziękowała wszystkim za udział w posiedzeniu oraz zaprosiła do udziału w wyjeździe do Przytocka w środę tj. 29 marca. o godz. 12.00.

Wnioski komisji po spotkaniu :

1)wniosek zgłoszony przez E. Kluka o zapis w porozumieniu w paragrafie 2 pkt.6 „w przypadku gdy uzyskana przez Gminę subwencja nie pokryje w całości kosztów ponoszonych przez Gminę na realizację zadania , o którym mowa w paragrafie 1pkt.1 Powiat zobowiązany jest zrefundować Gminie środki wydatkowane , a pochodzące z budżetu Gminy”

Powyższy wniosek został przyjęty jednogłośnie.

2)wycofanie tematu dot. przejęcia tego zadania od powiatu z porządku sesji w dniu 31 marca 2005 i omawianie go w terminie późniejszym - decyzja musi być podjęta na sesji .

Ad 9.Projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia „Planu rozwoju miejscowości Korzybie „

Pani Burmistrz poinformowała, że plan rozwoju miejscowości Korzybie jest jeszcze w fazie uszczegóławiania finansowego. Jeden egzemplarz jest do wglądu .Na sesję będzie projekt już kompletny.

Komisja pozytywnie ustosunkowała się do przedstawionych materiałów

Ad10. Projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia „Planu rozwoju miejscowości Barwino „

Projekt planu rozwoju Barwina był wyłożony do wglądu radnym.

Komisja pozytywnie ustosunkowała się do przedstawionych materiałów- zał. nr 10 .

Ad 11.Projekty uchwał w sprawie wynagrodzenia dla Burmistrza Kępic.

Komisje wraz z zawiadomieniami otrzymały projekty uchwal w sprawie wynagrodzenia Burmistrza ,z propozycją wzrostu płac od I stycznia o 4 % ,oraz z waloryzacją płac od 1 kwietnia 2005 o 5 % -załącznik nr 11.

Pan Eugeniusz Kluk w uchwale budżetowej jest przyjęta waloryzacja płac os miesiąca stycznia o 4 % i taki projekt uchwały należy zaproponować pod obrady sesji .

Komisja przyjęła jednogłośnie waloryzację płac o miesiąca stycznia o 4 % .

Ad .12.Projekt uchwały w sprawie konkursu „Piękna nasza Gmina cała” w roku 2005.

Projekt uchwały wraz z regulaminem konkursu komisja otrzymała wraz z zawiadomieniami na posiedzenie komisji -załącznik nr 12.

W trakcie omawiania materiału p. Tylski zaproponował zmiany w punktacji, która przedstawia się następująco :

b / Kategoria: ZAGRODA ROLNICZA

  1. Stan i estetyka budynków:

a / budynki mieszkalne ( elewacje, ukwiecenie ,wrażenie estetyczne)

15 punktów komisja proponuje 10

b / budynki gospodarcze ( stan techniczny, elewacje )

15 punktów

  1. Estetyka siedliska:

a / część gospodarcza ( ład i porządek, wydzielone miejsce na maszyny i sprzęt, podwórze gospodarcze)

15 punktów

b/ część rekreacyjno-ozdobna ( drzewa, krzewy, zieleń, kwiaty, aranżacje )

15 punktów komisja proponuje 10

  1. Obiekty sanitarne ( szambo, śmietnik, kompostownik ) :

a / lokalizacja 10 punktów

b / zabezpieczenie 10 punktów

c / zbiorniki na gnojówkę 5 punktów

d / składowanie obornika 5 punktów

4.Ogólny wygląd zagrody: 10 punktów komisja proponuje 20

c / Kategoria: ZAGRODA - POSESJA NIEROLNICZA

1.Stan i estetyka budynków:

a / budynki mieszkalne ( elewacje, ukwiecenie )

30 punktów komisja proponuje 20

  1. Estetyka siedliska:

a / ład i porządek w obejściu 15 punktów

b / część rekreacyjno - ozdobna (drzewa , krzewy, zieleń, kwiaty, aranżacje ) 15 punktów

  1. Obiekty sanitarne ( szambo, śmietnik, kompostownik ):

a / lokalizacja 15 punktów

b / zabezpieczenie 15 punktów

  1. Ogólny wygląd posesji 10 punktów komisja proponuje 20

ZAŁĄCZNIK nr: 2

Kryteria oceny i punktacji:

Kategoria: ZAGRODA ROLNICZA

1.Stan i estetyka budynków:

a / budynki mieszkalne ( elewacje, ukwiecenie ,wrażenie estetyczne) 15 punktów komisja proponuje 20

b / budynki gospodarcze ( stan techniczny, elewacje )

15 punktów

2.Estetyka siedliska:

a / część gospodarcza ( ład i porządek, wydzielone miejsce na maszyny i sprzęt, podwórze gospodarcze)

15 punktów

b/ część rekreacyjno-ozdobna ( drzewa, krzewy, zieleń, kwiaty, aranżacje )

15 punktów komisja proponuje 20

3.Obiekty sanitarne ( szambo, śmietnik, kompostownik ) :

a / lokalizacja 10 punktów

b / zabezpieczenie 10 punktów

c / zbiorniki na gnojówkę 5 punktów

d / składowanie obornika 5 punktów

4.Ogólny wygląd zagrody 10 punktów komisja proponuje 20

Kategoria: ZAGRODA - POSESJA NIEROLNICZA

1.Stan i estetyka budynków:

a / budynki mieszkalne ( elewacje, ukwiecenie )

30 punktów komisja proponuje 20

2.Estetyka siedliska:

a / ład i porządek w obejściu 15 punktów

b / część rekreacyjno - ozdobna (drzewa , krzewy, zieleń, kwiaty, aranżacje ) 15 punktów

3.Obiekty sanitarne ( szambo, śmietnik, kompostownik ):

a / lokalizacja 15 punktów

b / zabezpieczenie 15 punktów

4.Ogólny wygląd posesji 10 punktów komisja proponuje 20

Wniosek p. Tylskiego został przyjęty przez komisję jednogłośnie.

Ad 13.Projekt uchwały w sprawie bilansu jednostek kultury za rok 2004.

Projekt uchwały w sprawie bilansów jednostek kultury radni otrzymali wraz z zawiadomieniami na komisje .- załącznik nr 13

Pani Skarbnik Gminy poinformowała ,że jednostki te utrzymują się w większości z dotacji przezywanych z budżetu gminy. Rozliczenia dotacji analizowane są przez gminę .Wynik finansowy obu jednostek jest dodatni ,nie ma wyniku ujemnego jak było w poprzednim roku w MGOK .

Pan Eugeniusz Kluk poinformował, że komisja rewizyjna kontrolowała realizację wydatków w MGOK .Komisja nie wniosła uwag .

Na sesji obecni będą dyrektorzy jednostek ,którzy wyjaśnią szczegóły.

Bilanse jednostek kultury komisja przyjęła 3 głosami „za” przy 1 glosie wstrzymującym .

14.Wolne wnioski

a)informacja w sprawie przebiegu obwodnicy miasta Słupska

Informację w tej sprawie przedstawiła Pani Burmistrz ,szczegóły omówi Pan Burmistrz ,który uczestniczył we wszystkich spotkaniach na sesji .

oraz na wniosek Pani Burmistrz do porządku obrad komisja wprowadziła:

b)projekt uchwały w sprawie zmian w Strategii Gminy

c)projekt uchwały w sprawie zmian w PRL-u

d)projekt uchwały w sprawie wyrażenia woli na współfinansowanie zadania realizowanego przez samorząd Województwa Pomorskiego.

Ad b) i c)

Zmiany w Strategii Gminy oraz PRL - dotyczą zmiany nazwy zadania. Nazwa zadania musi być taka jaka jest zapisana w projekcie.

AD d) Proponuje się wprowadzenie pod obrady sesji uchwały wyrażającą wolę na współfinansowanie zadania realizowanego przez Samorząd Województwa Pomorskiego polegającego na zakupie środków trwałych w zakresie regionalnych pasażerskich przewozów kolejowych” .

Chodzi o zakup szyno busu ,który będzie kursował na linii Słupsk - Szczecinek.

Szczegóły w tej sprawie przedstawi Pan Burmistrz na sesji .

Projekt uchwały wraz z projektem porozumienia stanowi załącznik nr 14 do protokołu.

Komisja pozytywnie zaopiniowała przedstawiony projekt.

Na tym protokół zakończono.

Protokołowała

Ewa Derra Przewodnicząca komisji

Mariola Kmieć

16

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Sylwia Łepecka 14-12-2005 13:17
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 01-01-2009
Ostatnia aktualizacja: Dariusz Sieradzki 07-05-2009 11:56