Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Miejski w Kępicach
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

Protokół z Komisji Rewizyjnej z dnia 14.03.2005


 

PROTOKÓŁ

 

Z POSIEDZENIA KOMISJI REWIZYJNEJ

 

RADY MIEJSKIEJ W KĘPICACH

 

z dnia 14 marca 2005

 

 

 

 

Obecni :

 

1.Pan Eugeniusz Kluk - przewodniczący komisji

 

2.Pani Maria Derra - sekretarz

 

3.Pan Waldemar Tylski - członek komisji

 

4.Pan Zenon Słomki - z-ca przewodniczącego

 

 

W posiedzeniu uczestniczył też Przewodniczący Rady Miejskiej p. Eugeniusz Wiśniewski .

 

 

Porządek obrad:

 

1)Wyjaśnienie spraw związanych z kontrola ekonomicznego uzasadnienia przyjmowanych na własność przez Gminę w roku 2004 nieruchomości i środków trwałych.

 

2)Sprawy bieżące.

 

 

Ad 1)

 

Przewodniczący komisji powitał Burmistrza i poprosił o wyjaśnienie oraz uzasadnienie przejęcia na własność przez Gminę nieruchomości i samochodów wymienionych w piśmie kierowanym do Pana Burmistrza (pismo z dnia 08.03.2005 znak BR 0058/2/2005 ), a mianowicie:

 

a)Przedstawienie protokołu uzgodnień z dnia 20.04.2004 oraz aneksu nr 1/04do tego protokołu.

 

Powyższe dotyczy przejęcia nieruchomości od „Kegaru”.

 

Komisja zapoznała się z w/w dokumentami .

 

b)Zasadność przejęcia lokalu mieszkalnego w Pustowie położonego na działce nr 4/1 .

 

Pan Burmistrz wyjaśnił, iż Gmina kupiła od właścicielki (p.Grzesiak) lokal mieszkalny za 5.000zł.Osoby zamieszkujące ten lokal nie mogły wykupić tego lokalu od właścicielki z uwagi na trudną sytuację finansową. Gmina zamierza sprzedać im ten lokal na raty, nie zarabiając na tej transakcji.

 

Jednocześnie Pan Burmistrz wyjaśnił, iż Gmina ma ustawowy obowiązek zabezpieczenia mieszkań, a kupno tego lokalu w Pustowie było tanim sposobem wywiązania się z tego obowiązku.

 

c)Przejęcie działki nr 191/6 od MSM w Miastku .

 

Pan Burmistrz: na tej działce należącej do MSM były posadowione budynki gospodarcze użytkowane przez mieszkańców budynków komunalnych znajdujących się w sąsiedztwie .W wyniku przejęcia części działki od MSM ,uregulowany został stan prawny .Aktualnie zarówno budynki mieszkalne jak i gospodarcze położone są na działkach będących własnością gminy.

 

 

d)Przeznaczenie przejętego lokalu użytkowego na działce nr 69/16 w Korzybiu.

 

Pan Kluk: na co będzie ten lokal przeznaczony i dlaczego został przejęty.

 

Pan Burmistrz: dwie przyczyny przejęcia lokalu. Pierwsza to,zamiar przygotowania tam Ośrodka Zdrowia, a druga , to uregulowanie zaległości ,jakie posiadali wobec Gminy właściciele tego lokalu. Nie może ten lokal być przeznaczony na cele mieszkaniowe (nie odpowiada warunkom).

 

Pan Burmistrz zamierza zorganizować spotkanie z lekarzami, określić ewentualny udział w kosztach adaptacji tego lokalu.

 

Pan Tylski :uważam, że należałoby sprzedać ten lokal lekarzowi i niech sam ponosi koszty adaptacji.

 

Pan Burmistrz :w przypadku sprzedaży Gmina nie będzie mogła postawić warunku, iż ma być tam ośrodek zdrowia .Lekarze naszej Gminy wybudowali przychodnie w Kępicach i dla nich najwygodniej byłoby ,gdyby pacjent przyjechał do Kępic.

 

Pan Słomski: należy jak najszybciej zorganizować spotkanie z lekarzami również z innego terenu np. Słupska ,bo czas ucieka, minęły już trzy miesiące .

 

Pan Burmistrz :spotkanie takie zostanie zorganizowane .O ile ten pomysł nie zostanie zrealizowany, to Gmina sprzeda ten lokal jako użytkowy i na tym nie straci .

 

 

e)Zasadność przejęcia lokali mieszkalnych od Nadleśnictwa Warcino i ich stan techniczny.

 

Pan Burmistrz: stan techniczny tych lokali był różny ,jedne były w lepszym stanie ,inne w gorszym.

 

Ustawa mówi, iż nie wykupione lokale zakładowe Gmina może przejąć nieodpłatnie (również np. od PKP).Lokatorzy .albo nie byli w stanie wykupić mieszkań ,albo nie spełniali warunków do kupna po cenie ulgowej. Były duże zaległości w płaceniu czynszu. Te zaległości by się nie pogłębiały ,Nadleśnictwo mogło pójść w tryb egzekucyjny, a Gmina musiałaby zapewnić mieszkania. Posiadając tę substancję mieszkaniową ,Gmina ma możliwość stosowania zamian, szuka mieszkań o niższym standardzie i koszcie utrzymania ( i na odwrót).Od czasu, gdy Gmina przejęła te mieszkania ,lepsza jest gospodarka lokalami. Podpisany zostały ugody z mieszkańcami. O ponad kilkanaście tysięcy obniżyły się zaległości .Część zaległości została spłacona w wyniku zamiany mieszkań. Spłacona zaległość jest przychodem dla ZGKIM.

 

 

Pan Tylski :Czy w wyniku przejęcia mieszkań o złym stanie technicznym(większe koszty) wzrośnie czynsz mieszkaniowy w mieszkaniach komunalnych.

 

Pan Burmistrz: nie będzie to bez wpływu na wysokość czynszu, ale jaką mamy alternatywę ,kiedy musimy zapewnić mieszkania ?

 

 

f)Sposób i efektywność wykorzystania przejętych przez Gminę samochodów.

 

Pan Burmistrz :Szkoła Policji pozbyła się pojazdów z rezerwy dawnych służb ZOMO. Samochody te były w dobrym stanie. Z przyjętych samochodów od Policji ,jak również i innych ,jeden jest przekazany do OSP w Kępicach. Zostanie on przystosowany do ratownictwa technicznego.

 

Pozostałe samochody są przekazane na potrzeby ZEC. Służą do wożenia ludzi i zrębków .Jak się okażę, że nie wszystkie są potrzebne, to się sprzeda.

 

Pan Kulk: czy te samochody są wystarczające do celów transportowych ZEC?.

 

Pan Burmistrz:nie ,nie wystarczają ,zrębki z zewnątrz przywożone są innym transportem .

 

 

WNIOSKI:

 

 

Analizując uzasadnienie przejęcia przez Gminę nieruchomości od Zakładu Garbarskiego „Kegar” Komisja stwierdza, iż Gmina Kępice traci rocznie około 100.000zł z tytułu mniejszych opłat przypisu od podatkowego(za budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej i grunty związane z działalnością gospodarczą.Za uznaniem za zasadne przejęcie nieruchomości przez Gminę przemawia aspekt społeczny . ”Kegar” spółka z o.o. w Kępicach zatrudnia około 100 pracowników ,natomiast Gmina uruchamiając w przejętych pomieszczeniach produkcję zrębków mogła dać zatrudnienie kilku mieszkańcom w ramach prac interwencyjnych.

 

 

Ad 2)

 

Przewodniczący Komisji Pan Eugeniusz Kluk przekazał członkom komisji Rewizyjnej „Sprawozdanie z wykonania budżetu Gminy Kępice za rok 2004” i polecił zapoznać się z jego treścią do następnego posiedzenia. Chodzi głównie o przygotowanie do Pani Skarbnik ewentualnych pytań.

 

 

Ponadto Komisja udała się w teren w celu dokonania wizji lokalowej nieruchomości przyjętych przez Gminę od „Kegaru”.

 

 

 

 

Protokołowała: Podpisy komisji:

 

Maria Derra

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Sylwia Łepecka 15-12-2005 08:08
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 01-01-2009
Ostatnia aktualizacja: Dariusz Sieradzki 07-05-2009 12:31