System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.
Obowiązek meldunkowy
Podstawowe informacje o obowiązku meldunkowym.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 24 września 2010r. o ewidencji ludności (tekst jednolity: Dz. U. z 2016r. poz.722 z póź. zm). Rozporządzenie MSW i A z dnia 29 września 2011r. w sprawie wzorów i sposobu wypełniania formularzy stosowanych przy wykonywaniu obowiązku meldunkowego (tekst jednolity Dz. U. z 2015 r. poz. 1852).
Ewidencja ludności polega na rejestracji określonych w ustawie podstawowych danych identyfikujących tożsamość oraz status administracyjnoprawny osób fizycznych.
Ewidencję ludności prowadzi się w Powszechnym Elektronicznym Systemie Ewidencji Ludności, który stanowi rejestr PESEL, w rejestrach mieszkańców oraz rejestrach zamieszkania cudzoziemców
Osoba przebywająca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązana wykonywać obowiązek meldunkowy określony w/w ustawie.
OBOWIĄZEK MELDUNKOWY
-
Obowiązek meldunkowy polega na:
-
zameldowaniu się w miejscu pobytu stałego lub czasowego
-
wymeldowaniu się z miejsca pobytu stałego lub czasowego,
-
zgłoszeniu wyjazdu poza granice Rzeczypospolitej Polskiej oraz powrotu z wyjazdu poza granice Rzeczypospolitej Polskiej.
-
-
Pobytem stałym jest zamieszkanie w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego przebywania.
-
Pobytem czasowym jest przebywanie bez zamiaru zmiany miejsca pobytu stałego w innej miejscowości pod oznaczonym adresem lub w tej samej miejscowości, lecz pod innym adresem.
-
Osoba zameldowana na pobyt czasowy i przebywająca w tej samej miejscowości nieprzerwanie dłużej niż 3 miesiące jest obowiązana zameldować się na pobyt stały, chyba ze zachodzą okoliczności wskazujące na to, iż pobyt ten nie utracił charakteru pobytu czasowego.
-
Wątpliwości co do charakteru pobytu rozstrzyga właściwy organ gminy.
-
Przy dopełnianiu obowiązku meldunkowego należy przedstawić dowód osobisty, a w uzasadnionych przypadkach - inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości.
Przy zameldowaniu na pobyt stały lub czasowy trwający ponad 3 miesiące należy przedstawić potwierdzenie pobytu w lokalu osoby zgłaszającej pobyt stały lub czasowy trwający ponad 3 miesiące, dokonane przez właściciela lub inny podmiot dysponujący tytułem prawnym do lokalu, oraz, do wglądu, dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu tego podmiotu. Dokumentem potwierdzającym tytuł prawny do lokalu może być umowa cywilno-prawna, wypis z księgi wieczystej, decyzja administracyjna, orzeczenie sądu lub inny dokument poświadczający tytuł prawny do lokalu.
Zameldowanie w lokalu służy wyłącznie celom ewidencyjnym i ma na celu potwierdzenie faktu pobytu w tym lokalu.
Osoba niepełnoletnia nieposiadająca dokumentu stwierdzającego tożsamość przedstawia odpis skrócony aktu urodzenia.
ZAMELDOWANIE
-
Osoba, która przebywa w określonej miejscowości pod tym samym adresem , jest obowiązana zameldować się na pobyt stały lub czasowy najpóźniej w 30 dniu licząc od dnia przybycia.
-
Przy zameldowaniu na pobyt stały osoba zgłaszająca przedstawia potwierdzenie pobytu w lokalu, dokonane przez właściciela lub inny podmiot dysponujący tytułem prawnym do lokalu oraz do wglądu dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu oraz zgłasza następujące dane osobowe:
-
nazwisko i imiona,
-
nr PESEL o ile został nadany
-
datę i miejsce urodzenia,
-
kraj urodzenia
- kraj poprzedniego miejsca zamieszkania
-
adres nowego miejsca pobytu stałego,
-
podpis właściciela lokalu lub innego podmiotu dysponującego tytułem prawnym do lokalu,
-
nazwisko i imię pełnomocnika, o ile został ustanowiony
-
-
- Zameldowania na pobyt czasowy dokonuje się w sposób określony w pkt. 2 w miejscu tego pobytu, z jednoczesnym zgłoszeniem zamierzonego czasu jego trwania. Osoba, która przedłuża pobyt czasowy w tej samej miejscowości ponad zgłoszony czas jego trwania, zmienia adres albo zmienia pobyt czasowy na stały, jest obowiązana dokonać odpowiedniego zameldowania w ciągu następnej doby. Zwalnia się od obowiązku zameldowania na pobyt czasowy dzieci do lat 7, na okres nieprzekraczający 3 miesięcy.
-
Zgłoszenie zmian w obywatelstwie dokonuje właściwy Wojewoda.
WYMELDOWANIE
-
Osoba, która opuszcza miejsce pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad 3 miesiące, jest obowiązana wymeldować się w organie gminy, właściwym ze względu na dotychczasowe miejsce jej pobytu, najpóźniej w dniu opuszczenia tego miejsca. Osoba zobowiązana do wymeldowania się zgłasza organowi gminy właściwemu ze względu na dotychczasowe miejsce jej pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad 3 miesiące następujące dane osobowe:
-
nazwisko i imiona,
-
nr PESEL o ile został nadany
-
datę i miejsce urodzenia,
- adres dotychczasowego pobytu stałego
-
nazwisko i imię pełnomocnika, o ile został ustanowiony,
-
adres elektroniczny służący do doręczeń, jeżeli osoba dokonała wymeldowania z miejsca pobytu stałego przy wykorzystaniu dokumentu elektronicznego.
-
Organ gminy wydaje na wniosek właściciela lub z urzędu decyzje w sprawie wymeldowania osoby, która opuściła miejsce pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad 3 miesiące i nie dopełniła obowiązku wymeldowania się.
Osoba, która wyjeżdża poza granice Rzeczypospolitej Polskiej na okres dłuższy niż 6 miesięcy, jest obowiązana zgłosić swój wyjazd oraz powrót właściwemu ze względu na miejsce pobytu stałego organowi gminy. Zgłoszenia wyjazdu dokonuje się najpóźniej w dniu opuszczenia dotychczasowego miejsca pobytu, a zgłoszenia powrotu - najpóźniej w 30 dniu, licząc od dnia powrotu.
Wymeldowanie z dotychczasowego miejsca pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad 3 miesiące można dokonać podczas zameldowania w nowym miejscu pobytu, wskazując adres dotychczasowego miejsca pobtyu, z którego ma nastąpić wymeldowanie.
Organ dokonujący zameldowania na pobyt stały wydaje z urzędu osobie zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt stały.
Organ dokonujący zameldowania na pobyt czasowy wydaje osobie,na jej wniosek zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt czasowy.
NUMER POWSZECHNEGO ELEKTRONICZNEGO SYSTEMU EWIDENCJI LUDNOŚCI (PESEL) ORAZ ZAMELDOWANIE NOWORODKA
-
Numer Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności, zwany "numerem PESEL", jest to 11-cyfrowy symbol numeryczny, jednoznacznie identyfikujący osobę fizyczną zawierający datę urodzenia, numer porządkowy, oznaczenie płci oraz liczbę kontrolną.
-
Urząd Miejski w Kępicach informuje, iż zgodnie z wytycznymi MSWiA, od 2000 r. został zmieniony zapis numeru ewidencyjnego dla noworodka. Wyjaśniamy, że do miesiąca dodajemy liczbę - 20, np. dziecko urodzone 01 stycznia 2004 r. datę w numerze ewidencyjnym będzie miało zapisaną w następujący sposób - 042101 ....., gdzie:
04 - oznacza rok urodzenia;
21 - miesiąc urodzenia (liczba 20 + miesiąc urodzenia);
01 - dzień urodzenia.
Przypominamy także, że płeć określa przedostatnia cyfra numeru, i tak parzysta i 0 - dla kobiet, a nieparzysta dla mężczyzn. -
Datą zameldowania noworodka na pobyt stały jest data wystawienia odpisu aktu urodzenia przez właściwy Urząd Stanu Cywilnego.
-
Zameldowania noworodka dokonuje się z urzędu w miejscu pobytu stałego matki lub tego z rodziców, u którego dziecko faktycznie przebywa, albo w miejscu określonym przez sąd opiekuńczy. Zameldowanie noworodka dokonuje Urząd Stanu Cywilnego sporządzający odpis skrócony aktu urodzenia.
Opłaty:
Czynności związane z obowiązkiem meldunkowym nie podlegają opłatom.
Miejsce złożenia dokumentów:
Stanowisko do spraw ewidencji ludności i działalności gospodarczej pok. 14, tel.59 8576621
Termin i sposób załatwiania sprawy:
Załatwianie sprawy meldunkowej w formie zameldowania na pobyt stały, czasowy lub wymeldowania oraz zgłoszenie wyjazdu następuje bezzwłocznie po okazaniu wszystkich wymaganych dokumentów oraz poprawnym wypełnieniu formularza meldunkowego.
Formularze do pobrania poniżej.
Załączniki do pobrania
Pobierz | Rozpakuj |
---|---|
Pobierz spakowane pliki | Rozpakuj pliki i pobierz |
Metadane - wyciąg z rejestru zmian
Akcja | Osoba | Data |
---|---|---|
Dodanie dokumentu: | Dariusz Sieradzki | 18-07-2008 10:58 |
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: | 18-07-2008 | |
Ostatnia aktualizacja: | Aleksandra Szul-Młoczyńska | 03-02-2017 09:11 |