Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Miejski w Kępicach
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

Dezycja Nr 2/2009

 

                                                                                                                      Kępice, dnia 23.03.2009r.

 

 

 

            UMOŚ 7624-5 / 2 / 09

 

 

 

D E C Y Z J A   Nr 2 / 09

 

 

 

 

Na podstawie art. 105 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. - Kodeks postępowania administracyjnego ( tekst jednolity Dz.U. z 2000r. Nr 98, poz. 1071 ze zm. ) w związku z art. 71 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko ( Dz.U. Nr 199, poz. 1227 )

 

po rozpatrzeniu

 

wniosku Gminy Kępice, 77-230 Kępice ul. Niepodległości 6  z dnia 12 lutego 2009r. w sprawie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizacje przedsięwzięcia polegającego na rekonstrukcji kościółka z Ciecholubia w ramach projektu " Dziedzictwo i kultura małych ojczyzn w powiecie słupskim - remont zabytkowych obiektów sakralnych w gminie Kępice, Dębnica Kaszubska, Główczyce i Słupsk wykorzystanie ich do celów kultury, edukacji i poprawy atrakcyjności turystycznej " Dębnica Kaszubska, Główczyce i Słupski wykorzystanie ich do celów kultury, edukacji i poprawy atrakcyjności turystycznej " na terenie nieruchomości położonej w miejscowości Warcino ( gm Kępice ) na działce o numerze ewidencyjnym 109/15 obręb Warcino oraz działając w oparciu o uzgodnienie z : Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Słupsku z dnia 2 marca 2009r. znak : O.I.SZNS / 11 / 21 / 2008 / 607; Starostwem Powiatowym w Słupsku z dnia 19 lutego 2009r. znak : ŚR.I.7633-15 / 09 i Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Gdańsku z dnia 17 marca 2009r. znak : RDOŚ-22-PN.I-6671-64/ 09 / am

 

postanawiam

 

 

umorzyć postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na realizacje przedsięwzięcia polegającego na rekonstrukcji kościółka z Ciecholubia w ramach projektu " Dziedzictwo i kultura małych ojczyzn w powiecie słupskim - remont zabytkowych obiektów sakralnych w gminie Kępice, Dębnica Kaszubska, Główczyce i Słupsk wykorzystanie ich do celów kultury, edukacji i poprawy atrakcyjności turystycznej " na terenie nieruchomości położonej w miejscowości Warcino ( gm. Kępice ) na działce o numerze ewidencyjnym 109/15 obręb Warcino.

 

Uzasadnienie

 

            Gmina Kępice zwróciła się 12 lutego 2009r. o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na rekonstrukcji kościółka z Ciecholubia w ramach projektu " Dziedzictwo i kultura małych ojczyzn w powiecie słupskim - remont zabytkowych obiektów sakralnych w gminie Kępice, Dębnica Kaszubska, Główczyce i Słupsk  wykorzystanie  ich  do  celów  kultury,  edukacji  i  poprawy  atrakcyjności turystycznej " na

 

- 2 -

 

terenie  nieruchomości  położonej  w  miejscowości  Warcino  ( gm. Kępice )  na  działce o numerze

ewidencyjnym 109/15 obręb Warcino, załączając kartę informacyjną przedsięwzięcia, sporządzoną zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko ( Dz.U. Nr 199, poz. 1227 ).

            Zgodnie z art. 71 ust. 2 cytowanej wyżej ustawy uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest wymagane dla planowanych przedsięwzięć mogących zawsze lub potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko.

            Rodzaje przedsięwzięć mogących zawsze lub potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, zgodnie z art. 173 ust. 2 ustawy, określa rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzania raportu o oddziaływaniu na środowisko ( Dz.U. Nr 257, poz. 2573 ze zm. ).

Po przeanalizowaniu wniosku, stwierdzono, że zamierzone przedsięwzięcie, nie jest przedsięwzięciem określonym w rozporządzeniu, ani też nie wpłynie znacząco na obszar NATURA 2000.

            Miejsce rekonstrukcji, odbudowy obiektu sakralnego w miejscowości Warcino działka nr 109/15 znajduje się poza obszarami NATURA 2000.

            W  okolicy  planowanej  inwestycji  znajdują  się  dwa obszary sieci ekologicznej  NATURA

2000. Pierwszy z nich to Dolina Wieprzy i Studnicy (PLH 220038). Jest to specjalny obszar ochrony siedlisk ( Dyrektyw Siedliskowa ) o powierzchni 13815 ha. Obszar dolina rzeki Wieprzy i Studnicy rozciąga się od źródeł koło m. Wałdowa i Miastka, aż po miejscowość Staniewice koło Sławna. Dolina Wieprzy i Studnicy obejmuje szereg ważnych siedlisk z Dyrektywy Siedliskowej (łącznie 22 typy siedlisk). Są to również bardzo ważne siedliska dla cennej fauny obszaru. Na szczególną uwagę i podkreślenie zasługuje : jako najcenniejsze przymorskie rzeki, które w nieznacznym stopniu zostały przekształcone krajobrazowo; - prawdopodobnie najbardziej podgórski charakter rzeki ze wszystkich rzek przymorskich; - jedno z większych koncentracji zjawisk źródliskowych na Pomorzu; - malowniczy krajobraz z rozległymi kompleksami leśnymi w obrębie Pradoliny Pomorskiej; - rozległe kompleksy lasów łęgowych o podgórskim charakterze; - znaczny udział roślin rzadkich i zagrożonych z Czerwonych List; - prawdopodobnie największa populacja słodkowodnego krasnorostu Hildenbrandtia rivularis na Pomorzu; - obecność w Wieprzy cennych gatunków ryb łososiowatych; - liczne bardzo dobrze zachowane biotypy dla ptaków drapieżnych: orlika krzykliwego – błotniaka stawowego, kani rudej, bielika, czy puchacz oraz dla ptaków  związanych z obszarami wodno-błotnymi – bociana białego, bociana czarnego, zimorodka, czy żurawia; - jako obszar, dla którego proponuje się utworzenie Parku Krajobrazowego.

Drugi z nich, Dolina Grabowej ( PLH 320003 ), znajduje się częściowo w Gminie Kępice, ok. 15 km od Warcina. Jest to specjalny obszar ochrony siedlisk ( Dyrektywa Siedliskowa ) o powierzchni 8 tys ha charakteryzujący się niezwykłą różnorodnością krajobrazową oraz bardzo dużą różnorodnością siedlisk – 16 siedlisk wymienionych w dyrektywie siedliskowej, w tym m.in. Kwaśne buczyny, grąd subatlantycki, bory i lasy bagienne, czy ziołorośla górskie.

Ważniejsze gatunki zwierząt ( z Zał II Dyr. Siedliskowej i z Zał. I Dyr. Ptasiej, w tym gatunki priorytetowe )  występujące  na  tym  obszarze  to bielik, derkacz, dzięcioł czarny, muchówka mała i 

wydra. Pomimo bliskiej lokalizacji inwestycji nie występują żadne zagrożenia dla obszarów sieci ekologicznej NATERA 2000. Projekt będzie miał neutralne oddziaływanie na środowisko i na jego chronione komponenty.

Rekonstrukcja, odbudowa zabytkowego kościółka nie  jest przedsięwzięciem dla którego może być stwierdzony obowiązek sporządzenia raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. Przedsięwzięcie to ta nie należy do przedsięwzięć wymienionych w cytowanej  wyżej rozporządzeniu.

 

 

- 3 -

 

            Realizacja zadania nie spowoduje wzrostu emisji ani wzrostu zużycia surowców, materiałów, paliw, energii powyżej. Tym samym nie zachodzi potrzeba nałożenia na wnioskodawcę obowiązku sporządzenia raportu o oddziaływaniu planowanego przedsięwzięcia na środowisko.

            Biorąc powyższe pod uwagę brak przepisu zakazującego rozstrzygnięcia o żądaniu strony poprzez wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, przesądza o bezprzedmiotowości postępowania administracyjnego wszczętego na wniosek strony.

            Bezprzedmiotowość postępowania skutkuje wydaniem decyzji o umorzeniu postępowania w myśl art. 105 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. - Kodeks postępowania administracyjnego ( tj. Dz.U. z 2000r. Nr 98, poz. 1071 ze zm. ).

 

Od niniejszej decyzji służy prawo odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Słupsku ul. Niemcewicza 15e za pośrednictwem Burmistrza Kępic w terminie 14 dni od daty otrzymania decyzji.

 

 

 

 

 

 

            Otrzymuje :

 

 

1. Gmina Kępice

2. a/a

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                          Kępice, dnia 12.02.2009r.

 

 

 

            UMOŚ 7624-5 / 2 / 09

 

 

 

 

 

                                                                                                          Powiatowy Inspektor

                                                                                                          Sanitarny w Słupsku

                                                                                                          ul. Piotra Skargi 8

                                                                                                          76-200 Słupsk

 

 

            Zwracam się z uprzejma prośbą o wydanie, w trybie art. 78 ust. 4 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko ( Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ), opinii co do potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na obszar NATURA 2000.

 

Do niniejszego pisma dołączam :

 

            1) wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pod nazwą Rekonstrukcja kościoła z Ciecholubia w ramach projektu „Dziedzictwo i kultura małych ojczyzn w powiecie słupskim – remont zabytkowych obiektów sakralnych w gminach Kępice, Dębnica Kaszubska, Główczyce i Słupsk i wykorzystanie ich do celów kultury, edukacji i poprawy atrakcyjności turystycznej”, działka nr 109/15 obręb Warcino

            2) kartę informacyjną przedsięwzięcia.

 

Jednocześnie informuję, że dla terenu, na którym przedsięwzięcie będzie realizowane brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

 

 

 

 

            Otrzymuje:

 

1. adresat

2. a/a

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                          Kępice, dnia 12.02.2009r.

 

 

 

            UMOŚ 7624-5 / 2 / 09

 

 

 

 

 

                                                                                                          Regionalny Dyrektor

                                                                                                          Ochrony Środowiska

                                                                                                          80-748 Gdańsk

                                                                                                          ul. Chmielna 54/57

 

 

            Zwracam się z uprzejma prośbą o wydanie, w trybie art. 64 ust. 4 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko ( Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ), opinii co do potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na obszar NATURA 2000.

 

Do niniejszego pisma dołączam :

 

            1) wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pod nazwą Rekonstrukcja kościoła z Ciecholubia w ramach projektu „Dziedzictwo i kultura małych ojczyzn w powiecie słupskim – remont zabytkowych obiektów sakralnych w gminach Kępice, Dębnica Kaszubska, Główczyce i Słupsk i wykorzystanie ich do celów kultury, edukacji i poprawy atrakcyjności turystycznej”, działka nr 109/15 obręb Warcino

            2) kartę informacyjną przedsięwzięcia.

 

Jednocześnie informuję, że dla terenu, na którym przedsięwzięcie będzie realizowane brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

 

 

 

 

            Otrzymuje:

 

1. adresat

2. a/a

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                          Kępice, dnia 12.02.2009r.

 

 

 

            UMOŚ 7624-5 / 2 / 09

 

 

 

 

 

                                                                                                          Starostwo Powiatowe

                                                                                                          w Słupsku

                                                                                                          ul. Szarych Szeregów 14

                                                                                                          76-200 Słupsk

 

 

            Zwracam się z uprzejma prośbą o wydanie, w trybie art. 64 ust. 4 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko ( Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ), opinii co do potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na obszar NATURA 2000.

 

Do niniejszego pisma dołączam :

 

            1) wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pod nazwą Rekonstrukcja kościoła z Ciecholubia w ramach projektu „ Dziedzictwo i kultura małych ojczyzn w powiecie słupskim – remont zabytkowych obiektów sakralnych w gminach Kępice, Dębnica Kaszubska, Główczyce i Słupsk i wykorzystanie ich do celów kultury, edukacji i poprawy atrakcyjności turystycznej”, działka nr 109/15 obręb Warcino

            2) kartę informacyjną przedsięwzięcia.

 

Jednocześnie informuję, że dla terenu, na którym przedsięwzięcie będzie realizowane brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

 

 

 

 

            Otrzymuje:

 

1. adresat

2. a/a

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                      Kępice, dnia 12.02.2009r.

 

 

Gmina Kępice

ul. Niepodległości 6

77-230 Kępice

( 059 ) 857 66 21, 857 66 22

 

 

 

                                                                                              BURMISTRZ KĘPIC

 

 

 

WNIOSEK

 

 

o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia.

 

Na podstawie ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko ( Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ) wnoszę o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia dla inwestycji pod nazwą :

 

Rekonstrukcja kościółka z Ciecholubia w ramach projektu „Dziedzictwo i kultura małych ojczyzn w powiecie słupskim – remont zabytkowych obiektów sakralnych w gminach Kępice, Dębnica Kaszubska, Główczyce i Słupsk i wykorzystanie ich do celów kultury, edukacji i poprawy atrakcyjności turystycznej”

 

na terenie nieruchomości położonej w miejscowości Warcino ( gm. Kępice ) na działce o numerze ewidencyjnym : 109/15 obręb Warcino.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                          .....................................................

                                                                                                                      ( podpis wnioskodawcy )

Do wniosku załączam :

1. Kartę informacyjną przedsięwzięcia ( art. 3 pkt. 5 )

2. Mapa sytuacyjno-wysokościowa

 

 

 

Karta informacyjna przedsięwzięcia

 

 

 

 

Karta informacyjna planowanego przedsięwzięcia sporządzona zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt. 5 ustawy z dnia 3 października 2008r. O udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko ( Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ).

 

 

1) rodzaj, skala i usytuowanie przedsięwzięcia :

 

Rekonstrukcja kościółka z Ciecholubia w ramach projektu „Dziedzictwo i kultura małych ojczyzn w powiecie słupskim – remont zabytkowych obiektów sakralnych w gminach Kępice, Dębnica Kaszubska, Główczyce i Słupsk i wykorzystanie ich do celów kultury, edukacji i poprawy atrakcyjności turystycznej”

 

dane dotyczące działek  ( nr, obręb, powierzchnia w m2, właściciel, adres ) :

 

Właściciel : Gmina Kępice

                    ul. Niepodległości 6

                    77-230 Kępice

                    tel,. ( 059 ) 857-66-21

                    poczta@kepice.pl

Działka :nr 109/15 o powierzchni 4922 m2

 

2) powierzchnia zajmowanej nieruchomości, także obiektu budowlanego oraz sposób wykorzystania i pokrycie szata roślinną :

 

Powierzchnia działki nr 109/15 wynosi 4922 m2 natomiast kościół będzie zajmował fragment tej działki. Do obiektu prowadzi droga gruntowa gminna działka nr 115. Zrekonstruowany kościół będzie wykorzystany jako miejsce kultu religijnego w miejscowości Warcino gmina Kępice.

 

Zestawienie powierzchni :

- powierzchnia zabudowy kościoła                                                   136,00 m2

- powierzchnia użytkowa                                                                  164,38 m2

- kubatura                                                                                          986,00 m3

- powierzchnia dojścia, dojazdu                                                       763,50 m2

- powierzchnia parkingu                                                                   240,00 m2

- powierzchnia zieleni                                                          3756,21 m2

 

3) rodzaj technologii ( ogólna charakterystyka planowanego przedsięwzięcia ) :

 

 

 

 

 

 

Wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach

 

 

- 2 -

 

Przewiduje się zrekonstruowanie kościoła w miejscowości Warcino na działce nr 109/15. Prace budowlano-rekonstrukcyjne obejmują przeniesienia kamiennych fundamentów aktualnie znajdujących się w miejscowości Ciecholub gmina Kępice, przeniesienie zabytkowej krypty, o łukowym sklepieniu, wykonanie nawy, wieży i zakrystii w konstrukcji szachulcowej wykorzystując w maksymalnym stopniu oryginalne drewno i cegły oraz wykonanie stropu belkowego i więźby dachowej z użyciem istniejących elementów oryginalnych. Wykonanie instalacji elektrycznej, p.poż., odgromowej, antywłamaniowej. Zakres do wykonania przedsięwzięcia obejmuje również wykonanie parkingu na 16 miejsc postojowych usytuowanych wzdłuż drogi dojazdowej, który

będzie wyłożony tłuczniem o normie PN-3-1112:1996, ścieżki dojścia i ścieżki wokół kościoła o nawierzchni z kamienia polnego ciętego, śmietnik murowany z cegły klinkierowej klasy 250

przykryty dachem jak na budynku kościoła o wymiarach 2,00 x 2,00 m. Działka po zrealizowaniu kościoła oraz elementów zagospodarowania terenu takich jak dojścia, dojazdy i parking – pozostały teren zostanie obsiany trawą.

 

4) ewentualne warianty przedsięwzięcia :

 

Zakres prac uzgodniony został z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków i nie przewiduje się innych wariantów przedsięwzięcia.

 

5) przewidywana ilość wykorzystanej wody i innych wykorzystywanych surowców, materiałów, paliw oraz energii :

 

- ławy fundamentowe o wysokości 30 cm, z betonu B20 zbrojone prętami 4Ø12 ( 34GS ) i Ø6 ( StOS )

- izolacja pozioma z dwóch warstw papy termozgrzewalnej podkładowej SBS

- ściany fundamentowe z bloczków żelbetowych o wysokości 30 cm z betonowych M-6 o wymiarach 38x25x14cm na zaprawie cementowej Rz=5MPa

- na ścianach fundamentowych pionowa izolacja powłokowa z trzech warstw Dysperbitu

-podłoże pod fundament na podsypce piaskowo – żwirowej zagęszczonej warstwowo do stopnia zagęszczenia ID=0,60

- odtworzenie ścian krypty, sklepienia łukowego oraz schody wejściowe z elementów odzyskanych, łączenie elementów zaprawą cementowo-wapienną Rz=5MPa

- ściany zewnętrzne nawy, wierzy i zakrystii w konstrukcji szachulcowej będą wykonane z drewna dębowego, dopuszcza się wbudowanie nowych elementów konstrukcyjnych z drewna sosnowego klasy K27

- pola szachulca wypełnione będzie cegłami z pierwotnego kościoła, uzupełnienie brakujących cegieł nowymi cegłami, łączenie zaprawą wapienno-cementową o Rz=3MPa

- przykrycie krypty stanowi sklepienie łukowe wysokości ½ cegły, wykonane z cegły ceramicznej na zaprawie cementowo-wapiennej Orz=5MPa

- nawa przykryta stropem z belek drewnianych 28 x 23 cm, na belkach deski grubości 3,5cm, siatka Rabitza lub Ledóchowskiego ( ocynkowana )

- wieża, stropy na belkach drewnianych 18 x 18 cm, deski grubości 4,5 cm( strop I na poziomie + 2,50 m ) oraz grubości 3,5 cm ( stropy II i III na poziomach + 4,75 i + 7,03 cm )

- nawa, konstrukcja dachu płatwiowo – jętkowa drewniana z dębu, dopuszcza się odtworzenie elementów z drewna sosnowego klasy K27

 

 

Wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach

 

- 3 -

- wieża, ściany zwieńczono oczepem z belek dębowych 18/18 cm, dach krokwiowy czterospadowy pokryty dachówką, konstrukcja hełmu pokryta dachem krokwiowym czterospadowym pokryty gontem świerkowym

- tynki, wapienno – cementowe gładkie o fakturze gruboziarnistej w kolorze wapna

- posadzki, krypta z kamienia łupanego, z elementów zdemontowanych z pierwotnego kościoła, nawa, kruchta, zakrystia posadzka z cegły ceramicznej pełnej układanej na płask ( ¼ )

- stolarka okienna – drewniana, szyby o formacie rombu oprawione w ołowiu, okna pomalowane bejcą z lakierem VALTTI COLOR EXTRA, kolor ciemnego dębu

- drzwi zewnętrzne i wewnętrzne z drewna dębowego

- elewacja, tynk zewnętrzny wapienno – cementowy zagruntowany produktem Sto Prim Silicat, zużycie 0,15 ÷ 0,18 l/m2

- opaska, gryps marmurowy ograniczony krawężnikiem granitowym

W trakcie prowadzonych prac budowlanych, rekonstrukcyjnych przy kościele nie będzie występowało zapotrzebowanie na wodę do celów technologicznych, ponieważ wszystkie surowce, materiały i produkty do wbudowania, będą dostarczone na miejsce w postaci gotowych materiałów i surowców. Docelowo wykonane przedsięwzięcie związane z utrzymaniem kościoła nie będzie  wymagała wykorzystania innych surowców, materiałów, paliwa. Szacunkowe zapotrzebowanie na energię nie będzie odbiegało od zapotrzebowania dla tego typu obiektów sakralnych.

 

6) rozwiązania chroniące środowisko :

 

Do wykonania zadania użyte materiały atestowane i dopuszczone do stosowania oraz pochodzenia naturalnego nie wpływające negatywnie na środowisko naturalne. Dostawa materiałów budowlanych odbywać się będzie zgodnie z procesem technologicznym bez gromadzenia zbędnych zapasów i wyprzedzeń. Pojazdy dowożące materiały posiadać będą opończę zabezpieczającą przed pyleniem i kurzem. Wpływ projektu na środowisko w trakcie realizacji robót budowlanych będzie minimalny ze względu na hałas przekraczający dozwolone normy. Środkiem zaradczym na powyższą sytuację będzie prowadzenie najbardziej uciążliwych robót w dniach roboczych w godz. 8-14. Pomimo uciążliwości przeprowadzone roboty wpłyną na trwałe osiągnięcie celów projektu, tak więc są niezbędne oraz stanowią nierozerwalną część projektu. Pomimo wszystko wynikające z robót budowlanych uciążliwości mają charakter jedynie okresowy i ustąpią po zakończeniu inwestycji.

Wpływ inwestycji na środowisko po  jej zakończeniu analizowany jest na gruncie przepisów ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko ( Dz.U. Nr 199 poz. 1227 ) i przepisów wykonawczych, w szczególności rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu oceny oddziaływania na środowisko Dz.U. Nr 257 poz. 2573 z późn. zm. ).

W myśl wymienionych wyżej uregulowań prawnych, inwestycja polegająca na RENOWACJI kościołów nie należy do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko i nie wymaga sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko ani obligatoryjnie, ani opcjonalnie.

Również zgodnie z przepisami UE, reprezentowanymi w tym zakresie przez Dyrektywę Rady Nr 85/337/EWG z dnia 27 czerwca 1985r. W sprawie oceny skutków wywieranych przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko naturalne ( Dz.U. UE.L.85.175.40 ), przedmiotowa inwestycja nie jest przedsięwzięciem, które musi lub może podlegać ocenie wpływu na środowisko.

 

Wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach

- 4 -

Przeprowadzona analiza oddziaływania inwestycji na  podstawowe komponenty środowiska, takie jak przyroda, dobra materialne, krajobraz i dziedzictwo kulturowe dowiodła, że nie ma merytorycznych przeciwwskazań do rozpoczęcia przedmiotowego zamierzenia inwestycyjnego – inwestycja po zakończeniu nie będzie miała żadnego negatywnego wpływu na powietrze atmosferyczne, wody powierzchniowe i gruntowe, klimat akustyczny lub zdrowie ludzi.

 

7) rodzaje i przewidywane ilości wprowadzanych do środowiska substancji lub energii przy zastosowaniu rozwiązań chroniących środowisko, w tym :

 

Na placu budowy nie przewiduje się postawienia pomieszczenia mieszkalnego ( socjalnego ) i wprowadzenia do środowiska szkodliwych substancji oraz innego rodzaju energii powstałej w wyniku spalania lub przetwarzania materiałów budowlanych.

Powstałe odpady materiałowe będą odwiezione na składowisko. W czasie pracy silników spalinowych powstanie niewielka ilość dwutlenku węgla nie wpływającego znacząco na środowisko.

 

8) możliwe transgraniczne oddziaływanie na środowisko :

 

Nie przewiduje się transgranicznego oddziaływania na środowisko bowiem inwestycja ma niewielką skalę przedsięwzięcia i zamknie się na obszarze części własnej działki.

 

9) obszary podlegające ochronie na podstawie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody ( Dz.U. Nr 92, poz. 880 z póz. zm. ) znajdujące się w zasięgu znaczącego oddziaływania przedsięwzięcia :

 

W okolicy planowanej inwestycji znajdują się dwa obszary sieci ekologicznej  NATURA 2000.

Pierwszy z nich to Dolina Wieprzy i Studnicy (PLH 220038). Jest to specjalny obszar ochrony siedlisk ( Dyrektyw Siedliskowa ) o powierzchni 13815 ha. Obszar dolina rzeki Wieprzy i Studnicy rozciąga się od źródeł koło m. Wałdowa i Miastka, aż po miejscowość Staniewice koło Sławna. Dolina Wieprzy i Studnicy obejmuje szereg ważnych siedlisk z Dyrektywy Siedliskowej (łącznie 22 typy siedlisk). Są to również bardzo ważne siedliska dla cennej fauny obszaru. Na szczególną uwagę i podkreślenie zasługuje : jako najcenniejsze przymorskie rzeki, które w nieznacznym stopniu zostały przekształcone krajobrazowo; - prawdopodobnie najbardziej podgórski charakter rzeki ze wszystkich rzek przymorskich; - jedno z większych koncentracji zjawisk źródliskowych na Pomorzu; - malowniczy krajobraz z rozległymi kompleksami leśnymi w obrębie Pradoliny Pomorskiej; - rozległe kompleksy lasów łęgowych o podgórskim charakterze; - znaczny udział roślin rzadkich i zagrożonych z Czerwonych List; - prawdopodobnie największa populacja słodkowodnego krasnorostu Hildenbrandtia rivularis na Pomorzu; - obecność w Wieprzy cennych gatunków ryb łososiowatych; - liczne bardzo dobrze zachowane biotypy dla ptaków drapieżnych: orlika krzykliwego – błotniaka stawowego, kani rudej, bielika, czy puchacz oraz dla ptaków  związanych z obszarami wodno-błotnymi – bociana białego, bociana czarnego, zimorodka, czy żurawia; - jako obszar, dla którego proponuje się utworzenie Parku Krajobrazowego.

Drugi z nich, Dolina Grabowej ( PLH 320003 ), znajduje się częściowo w Gminie Kępice, ok. 15 km od Warcina. Jest to specjalny obszar ochrony siedlisk ( Dyrektywa Siedliskowa ) o powierzchni 8 tys ha charakteryzujący się niezwykłą różnorodnością krajobrazową oraz bardzo dużą różnorodnością siedlisk – 16 siedlisk wymienionych w dyrektywie siedliskowej, w tym m.in. Kwaśne buczyny, grąd subatlantycki, bory i lasy bagienne, czy ziołorośla górskie.

Wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach

- 5 -

 

Ważniejsze gatunki zwierząt ( z Zał II Dyr. Siedliskowej i z Zał. I Dyr. Ptasiej, w tym gatunki priorytetowe ) występujące na tym obszarze to bielik, derkacz, dzięcioł czarny, muchówka mała i wydra.

Pomimo bliskiej lokalizacji inwestycji nie występują żadne zagrożenia dla obszarów sieci ekologicznej NATERA 2000. Projekt będzie miał neutralne oddziaływanie na środowisko i na jego chronione komponenty.

                                                                                               .....................................................

                                                                                                     Podpis wnioskodawcy

 

Wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Dariusz Sieradzki 26-03-2009 07:43
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Andrzej Gwoździak 26-03-2009
Ostatnia aktualizacja: Dariusz Sieradzki 12-05-2009 12:56