Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Miejski w Kępicach
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

Współpraca z Gminą Bomlitz z Dolnej Saksonii w Niemczech


 

 

                                    Współpraca z Gminą Bomlitz z Dolnej Saksonii w Niemczech

 

          W 2001 roku kępicki samorząd nawiązał kontakty z gminą Bomlitz z Dolnej Saksonii w Niemczech. Jesienią 2001r. w Polsce gościła delegacja tego niemieckiego miasteczka z burmistrzem Michaelem Lebidem na czele. Goście zwiedzili kilka zakładów, gospodarstw, odbyli szereg spotkań. W 2002r.w ramach rewizyty w Bomlitz gościła delegacja Kępic.

Trzeciego maja 2002r., w Kępicach podpisana została umowa o partnerstwie i współpracy pomiędzy Miastem i Gminą Kępice. W myśl porozumienia miedzy narodami i przyjaźni polsko-niemieckiej obie gminy potwierdziły intencje wspierania na szerokiej podstawie kontaktów pomiędzy mieszkańcami, stowarzyszeniami i instytucjami, stwarzając niniejszym fundament dla przyjaznej i sąsiedzkiej współpracy. W celu wypełnienia życiem tej wiodącej myśli, obie gminy zobowiązały się dążyć do pogłębiania przyjacielskich stosunków pomiędzy gminami Kępice i Bomlitz, wspierania i rozwijania zainteresowań życiem i kulturą gminy partnerskiej, w szczególności poprzez:

  • wizyty delegacji obu gmin

  • wymianę doświadczeń w zakresie ochrony środowiska, ochrony przeciwpożarowej, gospodarki i rozwiązywania problemów społecznych

  • wymianę uczniów i młodzieży obu gmin

  • utrzymywanie kontaktów miedzy mieszkańcami i organizacjami społecznymi

Realizując postanowienia umowy partnerskiej w zakresie wymiany dzieci i młodzieży w lipcu ubiegłego roku polskie i niemieckie dzieci spędziły dwa tygodnie na wspólnym obozie w Warcinie. Spotkanie młodzieży miało natchnąć życiem kontakty partnerskie pomiędzy mieszkańcami Gminy Kępice i Gminy Bomlitz oraz umożliwić nawiązanie kontaktów i przyjaźni, które będą procentowały w przyszłości. Z zaprzyjaźnionej gminy Bomlitz przyjechało 19 osób, a towarzyszyło im 38 osób z Gminy Kępice.

Obóz sfinansowała Fundacja Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży, Stowarzyszenie na Rzecz Propagowania Inicjatyw Kulturalnych i Promocji Miasta i Gminy Kępice oraz kępicki samorząd.

Zgodnie z ustaleniami pomiędzy partnerskimi samorządami wymiana dzieci i młodzieży będzie kontynuowana. W roku bieżącym, w ramach rewizyty wakacje w zaprzyjaźnionej Gminie Bomlitz spędzi trzydzieścioro pięcioro dzieci z terenu Gminy Kępice. Polskie i niemieckie dzieci spędzą wspólnie dwa tygodnie, w okresie od 12 do 26 lipca. Dołączy do nich w tym roku piętnaścioro dzieci z francuskiej Gminy Blainville. W programie obozu znalazło się zwiedzanie Gminy Bomlitz i okolic, wyjazdy do Hamburga i Hanoweru, zwiedzanie położonego w pobliżu Vogelparku oraz gry i zabawy sportowe.

Bomlitz to gmina przemysłowo-turystyczna. Najważniejszym zakładem jest firma Wolf-Walsrode, zatrudniająca 2,5 tys. ludzi. Zajmuje się produkcją celuzowo-papierniczą. Gmina rozwija się wokół tej firmy. Cześć mieszkańców zajmuje się turystyką, ku czemu istnieją tam świetne warunki. Gmina Bomlitz posiada również dobrze rozwinięte tereny rekreacyjne, parki.

Gmina Bomlitz liczy 9,5 tys. mieszkańców, jest więc porównywalna z Gminą Kępice. Obszarowo niemiecka gmina jest 3,5 razy mniejsza.

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Sylwia Łepecka 31-08-2005 09:18
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 31-08-2005
Ostatnia aktualizacja: - 31-08-2005 09:18