System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.
Przekazywanie danych do Centralnej Ewidencji i Informacji o Dzialalności Gospodarczej CEIDG
PRZEKAZYWANIE DANYCH DO CENTRALNEJ EWIDENCJI I INFORMACJI O DZIAŁALNOŚCI
GOSPODARCZEJ
Podstawa prawna:
ustawa z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2015r., poz.584 z późn.zm.).
I. WYMAGANE DOKUMENTY:
1. Wniosek sporządzony na urzędowych formularzach do CEIDG
(Jednolity wzór wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej)
2. Dokument tożsamości do wglądu.
II. OPŁATY:
Nie pobiera się.
III. TERMIN ODPOWIEDZI:
Organ gminy przesyła wniosek do CEIDG nie później niż następnego dnia roboczego od dnia otrzymania prawidłowo wypełnionego wniosku.
IV. JEDNOSTKA ODPOWIEDZIALNA:
Stanowisko ds. działalności gospodarczej pok.205, tel. 598576621 wew. 20
V. TRYB ODWOŁAWCZY:
Od czynności tych nie przysługują środki odwoławcze, gdyż organem ewidencyjnym jest Minister Gospodarki.
VI. UWAGI:
1.Przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej nie stosuje się do działalności wytwórczej w rolnictwie, w zakresie upraw rolnych, chowu i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego,a także wynajmowania przez rolników pokoi, sprzedaży posiłków domowych i świadczenia w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów oraz wyrobu wina przez producentów będących rolnikami wyrabiającymi mniej niż 100 hektolitrów wina w ciągu roku gospodarczego.
2. Wniosek o wpis do CEIDG jest jednocześnie wnioskiem o uzyskanie, zmianę albo skreślenie wpisu w rejestrze REGON; zgłoszeniem identyfikacyjnym albo aktualizacyjnym do naczelnika urzędu skarbowego (NIP); oświadczeniem o wyborze formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych; zgłoszeniem albo zmianą zgłoszenia płatnika składek do ZUS; oświadczeniem o kontynuowaniu ubezpieczenia społecznego rolników.
3.Wniosek o wpis do CEIDG przedsiębiorca składa w wybranym przez siebie urzędzie gminy osobiście lub wysyła listem poleconym, po uprzednim poświadczeniu własnoręczności podpisu przez notariusza.
4. Jeśli wniosek o wpis do CEIDG jest niepoprawny, organ gminy niezwłocznie wzywa do skorygowania lub uzupełnienia wniosku, wskazując uchybienia, w terminie 7 dni roboczych, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.
5. Wniosek do CEIDG powinien być wypełniony przez przedsiębiorcę komputerowo, na maszynie lub długopisem wyraźnie, bez poprawek i skreśleń.
6. Przedsiębiorca jest zobowiązany złożyć wniosek o:
–zmianę wpisu – w terminie 7 dni od dnia zmiany danych
–wykreślenie wpisu – w terminie 7 dni od dnia trwałego zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej.
7. Przedsiębiorca niezatrudniający pracowników może zawiesić wykonywanie działalności na okres od 30 dni do 24 miesięcy.
W przypadku wykonywania działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej, zawieszenie działalności jest skuteczne pod warunkiem jej zawieszenia przez wszystkich wspólników. Wniosek o wpis informacji o zawieszeniu działalności należy złożyć najpóźniej w dniu zawieszenia.
Przedsiębiorca, który zamierza wznowić wykonywanie zawieszonej działalności jest zobowiązany dokonać zgłoszenia informacji o wznowieniu najpóźniej w dniu jej wznowienia. Niezgłoszenie informacji o wznowieniu wykonywania działalności przed upływem okresu 24 miesięcy od dnia jej zawieszenia skutkuje wykreśleniem wpisu z urzędu.
8. Formularze wniosku CEIDG oraz szczegółową instrukcję wypełniania wniosku można znaleźć na stronie
Wniosek do pobrania poniżej
Metadane - wyciąg z rejestru zmian
Akcja | Osoba | Data |
---|---|---|
Dodanie dokumentu: | Aleksandra Szul-Młoczyńska | 25-01-2016 15:46 |
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: | Sylwia Łepecka | 25-01-2016 |
Ostatnia aktualizacja: | Sylwester Czubajewski | 26-05-2020 07:56 |